Kursevi na današnji dan

Švajcarski franak kursna lista na današnji dan

Napomena: Za vikend, tj. subotu i nedelju važi kursna lista švajcarskog franka od petka. Izvor valuta je za dan: 2018/12/14, preuzet sa sajta Narodne banke Republike Srbije.

Prodajni i srednji kurs za švajcarski franak na današnji dan 2018/12/14

ŠIFRA VALUTENAZIV ZEMLJEOZNAKA VALUTEVAŽI ZAKUPOVNI KURSPRODAJNI KURS
978EMUEUR1117.9864118.6964
36AustralijaAUD175.064575.5163
124KanadaCAD177.683978.1515
156KinaCNY115.107215.1982
191HrvatskaHRK115.958816.0548
203Češka RepublikaCZK14.56154.5889
208DanskaDKK115.802715.8979
348MađarskaHUF10036.504636.7242
392JapanJPY10091.462392.0127
414KuvajtKWD1340.8041342.8551
578NorveškaNOK112.103312.1761
643Ruska FederacijaRUB11.56411.5735
752ŠvedskaSEK111.429111.4979
756ŠvajcarskaCHF1104.4497105.0783
826Velika BritanijaGBP1131.0086131.7970
840SADUSD1103.7608104.3852
946RumunijaRON125.326625.4790
949TurskaTRY119.392819.5096
975BugarskaBGN160.325560.6885
977Bosna i HercegovinaBAM160.325560.6885
985PoljskaPLN127.472527.6379

Srednji kurs za švajcarski franak na današnji dan 2018/12/14

Švajcarski franak skočio je do rekordne vrednosti dok smo stigli da se okrenemo i ostavio građane upitane koja je to najbolja valuta za štednju. Konačnog odgovora, svakako, nema, iako su trenutno oni koji su štedeli u dolarima i evrima mogli da odahnu.

Ako se pitate šta će se nadalje dešavati sa švajcarskim frankom ekonomisti se slažu da je njegova trenutna vrednost svojevrsni maksimum, ali da to ne znači da će njegov kurs ostati stabilan. Varijacije sa padanjem i rastom vrednosti franka do trenutnog maksimuma po njima se mogu očekivati ubuduće.

Švajcarski franciKo je do sada štedeo u „švajcarcima“ je na dobitku. Ko se u njima zadužio ima punu glavu problema.

Kriza koja je rezultat štednje u francima odraziće se tamo gde je najbolnije, u jugoistočnoj Evropi, i zemljama koje nisu vezane za evro. Posmatrano u dinarima, rate svih koji su kredit uzeli u „švajcarcima“ skočile su za 20%. Jedno od rešenja koja se pominju je prebacivanje tih kredita na evro-kredite čime bi banke zadržale svoje pravo na kamatu, a dužnici prošli bez većih oštećenja. Međutim, mogućnost takvog rešenja još uvek je nerealna u praksi.

Kursna lista Švajcarskog franka je prikazana za svaki radni dan. U skladu sa Odlukom o izmenama i dopuni Odluke o uslovima i načinu rada deviznog tržišta („Službeni glasnik“, br. 63/2008 od 26. juna 2008. godine), Narodna banka Srbije svakog svog radnog dana do 14.00 časova objavljuje na svom sajtu podatak o indikativnom kursu dinara prema evru/dolaru/franku izračunatom na osnovu podataka iz izveštaja banaka o neposrednoj spot trgovini – spot prodaji drugoj banci i spot kupovini od druge banke deviza (Franak, CHF), uključujući i spot trgovinu u okviru svop poslova, koje su zaključene do 12.30 časova tog dana.

Takođe, svakog svog radnog dana do 18.00 časova Narodna banka Srbije objavljuje podatak o zvaničnom srednjem kursu dinara prema ostalim devizama, koji se primenjuje od 8.00 časova narednog radnog dana.

Napomena: Za vikend, tj. subotu i nedelju važi kursna lista od petka.

Mogli smo se zakunuti u njega kao što se kunemo u najsvetije stvari, a onda nas je i švajcarski franak izdao. Popularni „švajcarci“ završili su svoj status neprikosnovene valute za štednju na našim prostorima, gde se smatra ludim svako ko štedi u nacionalnoj valuti. Preko noći je priča sa štednjom u francima postala noćna mora koju nije odagnao jutarnji zrak sunca. Neka se svako snalazi za sebe, kažu nadležni.

Sve je počelo saopštenjem Centralne banke Švajcarske da odustaje od napora da održi vrednost franka na veštački niskom kursu. To je bila mera koja je uvedena tokom evropske dužničke krize 2011, ali tri godine kasnije ona više nije opravdana. Usledila je lavina reakcija. Bilo je potrebno svega nekoliko sati da se kurs franka izjednači sa kursom evra, što je u najmanju ruku njegova realna vrednost. Istog trenutka, akcije na švajcarskim berzama potonule su za 6,66%.

Posmatrano iz ugla same Švajcarske, najveći problem ova odluka će doneti švajcarskim izvoznicima. Kako bi ostali konkurentni na stranom tržištu oni su bili prinuđeni da drastično smanje cene svojih proizvoda. Međutim, stručnjaci ne predviđaju odraz ove odluke na švajcarsku ekonomiju jer je izvoz u drugom planu u odnosu na doprinose od bankarstva koje Švajcarska ima. Sa rastom franka rasle su i zaduženja domaćih dužnika koji su se zadužili u toj valuti.

Procenat za procenat. Iz pravnog ugla, sve je regularno, jedino što je „stabilni“ franak pokazao svoje drugo lice. Turbulencije nisu ostale rezervisane samo za istočnoevropske dužnike. Predstavnici MMF-a oštro su reagovali i zamerili švajcarskoj banci što ih nije blagovremeno obavestila o odluci koju planira da donese. Teoretičari zavere iznose analize u kojima su za ovu nekontrolisanu erupciju krivi ljudi iz senke Vol Strita i konflikt Amerike i Rusije koje se lomi i na slabljenju Eura povećanjem Švajcarca.

Međutim, predsednik Nacionalne banke Švajcarske, Tomas Jordan, jasno je istakao da je ta banka nezavisna institucija koja nikome ne mora da podnosi račune. Domaći dužnici traže rešenje u mađarskom scenariju ali je pitanje koliko se takvo nešto može očekivati. Naime, Mađari su u poslednji čas izbegli problem tako što su zaduženja u francima i evrima pretvorili u zaduženja u domaćoj valuti po srazmernoj kamatnoj stopi krajem prošle godine.

Na taj način ni banke ni građani nisu trenutno na gubitku. Ipak, iz domaćih institucija poručuju da država nije nadležna da interveniše u ovakvim situacijama, uz dodatno obrazloženje da to ne bi bilo fer prema onima koji su se zaduživali u evrima.

Izvor kursne liste: Narodna Banka Srbije, 2018/12/14.



TT Meteorolog

TT Meteorolog

Sve informacije o prognozama vremena date su sa najboljom namerom i dobrom željom da budu korisne i da Vam pomognu. Naš cilj je tačna vremenska prognoza te pišite nam za svaki uočeni nedostatak na sajtu. Portal TT Group nije odgovoran i ne može garantovati apsolutnu tačnost svih podataka.

Povežimo se!

Korisno:

Podelite informacije o vremenu: