Kursevi na današnji dan

Kursna lista za američki dolar na današnji dan

Napomena: Za vikend, tj. subotu i nedelju važi kursna lista za američki dolar od petka. Izvor valuta je za dan: 2018/12/14, preuzet sa sajta Narodne banke Republike Srbije.

Prodajni i srednji kurs za američki dolar na današnji dan 2018/12/14

ŠIFRA VALUTENAZIV ZEMLJEOZNAKA VALUTEVAŽI ZAKUPOVNI KURSPRODAJNI KURS
978EMUEUR1117.9864118.6964
36AustralijaAUD175.064575.5163
124KanadaCAD177.683978.1515
156KinaCNY115.107215.1982
191HrvatskaHRK115.958816.0548
203Češka RepublikaCZK14.56154.5889
208DanskaDKK115.802715.8979
348MađarskaHUF10036.504636.7242
392JapanJPY10091.462392.0127
414KuvajtKWD1340.8041342.8551
578NorveškaNOK112.103312.1761
643Ruska FederacijaRUB11.56411.5735
752ŠvedskaSEK111.429111.4979
756ŠvajcarskaCHF1104.4497105.0783
826Velika BritanijaGBP1131.0086131.7970
840SADUSD1103.7608104.3852
946RumunijaRON125.326625.4790
949TurskaTRY119.392819.5096
975BugarskaBGN160.325560.6885
977Bosna i HercegovinaBAM160.325560.6885
985PoljskaPLN127.472527.6379

Srednji kurs za američki dolar na današnji dan 2018/12/14

Američki dolariU skladu sa Odlukom o izmenama i dopuni Odluke o uslovima i načinu rada deviznog tržišta („Službeni glasnik“, br. 63/2008 od 26. juna 2008. godine), Narodna banka Srbije svakog svog radnog dana do 14.00 časova objavljuje na svom sajtu podatak o indikativnom kursu dinara prema evru i dolaru i ostalim valutama izračunatom na osnovu podataka iz izveštaja banaka o neposrednoj spot trgovini – spot prodaji drugoj banci i spot kupovini od druge banke deviza (evra), uključujući i spot trgovinu u okviru svop poslova, koje su zaključene do 12.30 časova tog dana.

Takođe, svakog svog radnog dana do 18.00 časova Narodna banka Srbije objavljuje podatak o zvaničnom srednjem kursu dinara prema evru, koji se primenjuje od 8.00 časova narednog radnog dana. Napomena: Za vikend, tj. subotu i nedelju važi kursna lista od petka.

Prvi takozvani „peace dollar“ skovan je davne 1921 godine. Dizajniran od strane Anthony de Francisci, nagrađivanog italijanskog-američkog skluptora. Ovaj prvi novcic je bio rezultat takmičenja da se pronadje odgovarajući dizajn za simbol mira. Ako ga gledate obrnuto, on prikazuje orla kako se odmara na maslinovoj grani, sa posvetom i legendom „Mir“.

Kreiran je u srebrnoj boji. Naravno, visina i vrednost dolara uvek se odražavala na globalno tržište. Ova valuta uvek je bila u međusobnoj vezi sa akcijama, zlatom, naftom i ostalim monetarnim jedinicama. Svet, a naročito Amerika, pokazuju zabrinutost zbog toga što dolar ne može više da igra ulogu glavne rezervne valute posle velike finansijske krize 1930. koja je izazvala kolaps američkog hipotekarnog trzista i raznih manjih inflacija i fluktuacija. Stim budućnost dolara, kao globalne rezervne valute, je dovedena u pitanje.

Reforma međunarodnog monetarnog sistema se dosta često pominje sa dolarom na celu te kolone. Američki dolar ne donosi toliko samopouzdanja kao nekada, ali bez obzira na sadašnje turbulentne tendencije, dolar je i dalje jedna od najvažnijih valuta sadašnjice.

Izvor kursne liste: Narodna Banka Srbije, 2018/12/14.



TT Meteorolog

TT Meteorolog

Sve informacije o prognozama vremena date su sa najboljom namerom i dobrom željom da budu korisne i da Vam pomognu. Naš cilj je tačna vremenska prognoza te pišite nam za svaki uočeni nedostatak na sajtu. Portal TT Group nije odgovoran i ne može garantovati apsolutnu tačnost svih podataka.

Povežimo se!

Korisno:

Podelite informacije o vremenu: