Kulturni centar u Vrnjackoj Banji Kultura zauzima značajno mesto u turističkom razvoju Vrnjačke Banje. Tokom godine u banji se održi veliki broj priredbi i manifestacija iz svih sfera kulture i umetnosti: književne večeri i promocije knjiga, pozorišne predstave, brojne slikarske izložbe, koncerti različitog žanrovskog sadržaja, filmske projekcije itd.
Organizacija kulturnih dešavanja je u rukama Kulturnog centra Vrnjačka Banja. Osnivač kulturnog centra je Skupština Opštine i on predstavlja javnu ustanovu. U njegovom sklopu se nalazi nekoliko banjskih kulturnih ustanova: Zamak kulture, Amfiteatar koji zauzima površinu od 900 m2 i ima 2.000 mesta, Pozorišna i bioskopska sala čiji je kapacitet 300 sedišta, a površina oko 700 m2, Narodna biblioteka. Kulturni centar kao javna ustanova ima sledeće nadležnosti: Zaštita kulturnih dobara, prirodnih i drugih znamenitosti; Delatnost Zavičajnog muzeja, galerija i muzejskih zbirki; Rad umetničkih ustanova; Umetničko i književno stvaralaštvo, kao i stvaralaštvo u oblasti scenske umetnosti; Kinematografija i video proizvodnja i distribucija; Izdavanje knjiga, brošura i časopisa i ostale aktivnosti.
Pod krilaticom „Za sto dana sto priredbi“ Kulturni centar organizuje jednu od najznačajnijih manifestacija iz oblasti kulture u Srbiji „Vrnjačke kulturne svečanosti“.
Program ove manifestacije čine: Međunarodni festival klasične muzike (brojni koncerti i obrazovni program sa kursevima violine i kamerne muzike), Književno leto (književni portreti pisaca; promocije knjiga, manifestacija i dobitnika književnih nagrada; tribine sa različitim temama vezanim za društvene nauke, istoriju, filozofiju, teologiju, politiku itd.), Festival likovnog stvaralaštva (Centar za savremenu grafiku, Program sinteze, Festival pejzaža, Letnja akademija likovnog stvaralaštva, Vajarski simpozijum, Bijenale skulpture), Pozorišni dani srpskog teatra (revijalne predstave iz repertoara srpskih pozorišta sa premijerama pozorišnih hitova, dramskih klasika i avangardnih predstava, glumački portreti i dr.), Festival filmskog scenarija (Prikazivanje aktuelnih filmskih ostvarenja, Dodela nagrada za filmski scenario, simpozijum o scenariju, Letnja škola filmske dramaturgije). Ostale kulturne manifestacije (dešavanja na promenadi; postavke muzejskih zbirki, pozorišne predstave, filmski i muzički festival na letnjoj pozornici). Središte kulturnih zbivanja u Vrnjačkoj Banji je Zamak kulture, koji se nalazi u Dvorcu „Belimarković“. Površina zamka je 800 m2 i u okviru nje se nalaze: izložbeni prostor, galerija, Zavičajni muzej i arhiva muzeja. U njemu se odvija bogat kulturno-umetnički život – organizuju se koncerti klasične muzike, promocije knjiga, dramski kolaži, razna predavanja, škole i akademije. Zavičajni muzej ima tri stalne postavke: Landrište – praistorija Vrnjaca, Etnografsko nasleđe Vrnjačke Banje i Spomen soba đenerala Belimarkovića
Inače, sve zbirke u muzeju odnose se na opštinu Vrnjačka Banja, a to su sledeće zbirke: Arheološka zbirka – praistorija, antika, srednjevekovna zbirka, zbirka iz vremena turske prevlasti i lapidarijum; Prirodnjačka zbirka – biljni i životinjski svet, geološko-minerološka zbirka; Istorijska zbirka – stari i srednji vek, zdravstvo i banje, turistička propaganda, graditeljsko nasleđe Vrnjačke Banje; Etnološka zbirka – period od druge polovine XIX veka do šezdesetih godina XX veka; Umetnička zbirka – dela autora koji su iz Vrnjačke opštine, dela čija je inspiracija Vrnjačka Banja, kao i zbirke grafike, skulptura i slika; Bibliotekarska zbirka – dela o Vrnjačkoj Banji, dela Vrnjačkih autora, dela objavljena u okviru izdavačke delatnosti banje i zbirka retkih starih knjiga i časopisa; Zbirka dokumentacije – kartoteka, fototeka, hemeroteka, stručni arhiv i stručna biblioteka. U Vrnjačkoj Banji se nalazi i Narodna biblioteka „Dr Dušan Radić“. Ona ima tradiciju staru više od sto godina, a danas se u njoj nalazi oko 40.000 knjiga. Čitaonice biblioteke su odlično opremljene, a osim knjiga u njima se mogu pročitati dnevna i druga štampa, kao i naučni časopisi. Narodna biblioteka se bavi i izdavaštvom, koje obuhvata nekoliko edicija. U biblioteci se organizuju promocije knjiga, književne tribine, književne večeri i predavanja.
Zaključak je da se kulturno-umetničke delatnosti u Vrnjačkoj Banji mogu podeliti na: Muzičko-scenske delatnosti, Izdavaštvo, novinsko-izdavačka delatnost i bibliotekarska delatnost, Zaštita kulturnih dobara, Delatnost likovnog i primenjenog stvaralaštva, Delatnost javnog informisanja (radio i televizijske stanice), Delatnost organizovanja kulturno-umetničkih manifestacija.
|