Saopštenje za javnost:
Marketinška saradnja u dunavskom regionuFrankfurt na Majni/Beograd, 19. februar 2013.
– Jedna reka, puno potencijala: Sa svojih 2.857 kilometara Dunav,
kao druga po veličini evropska reka, povezuje kulturna i privredna područja Srednje Evrope sa onima na jugoistoku kontinenta. Preko izvora Dunava na Švarcvaldu Nemačka je povezana sa zemljama Jugoistočne Evrope.

Turistička organizacija Nemačke koristi ovaj most kako bi osigurala svoj položaj u Jugoistočnoj Evropi i preko svoje Regionalne kancelarije koja je zadužena za Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Crnu Goru, Rumuniju i Srbiju stavlja težište svog angažmana izmedju ostalog i na dunavski region. „
Dunav protiče kroz deset zemalja i nudi ogroman razvojni potencijal za razvoj evropskog turizma u budućnosti“, objašnjava Petra Hedorfer, predsedavajuća Upravnog odbora Turističke organizacije Nemačke. Turistička organizacija Nemačke vidi svoj zadatak u tome da poveže turizam i kulturu u dunavskom regionu i da istovremeno stavi u fokus temu održivosti.
Turistička organizacija Nemačke kao član u Dunavskom centru za kompetencijuU martu 2012. Turistička organizacija Nemačke dodatno je podstakla povezivanje sa podunavskim zemljama - Bugarskom, Rumunijom, Srbijom i Slovačkom postavši član Dunavskog centra za kompetenciju - Danube Competence Center (DCC). Ova saradnja ima za cilj ubrzavanje razvoja srednjeg i donjeg toka Dunava i unapreĎenje kulture i turizma u ovom regionu. „Strategija Evropske unije za dunavski region“ je doneta 2010. godine i 14 zemalja (Bosna i Hercegovina, Bugarska, Nemačka, Hrvatska, Moldavija, Crna Gora, Austrija, Rumunija, Srbija, Slovenija, Češka, Ukrajina i MaĎarska) nastoji da dunavski region pretvori u važno evropsko i svetsko turističko područje.
„
Turistički proizvodi koji premašuju granice pojedinačnih zemalja predstavljaju pravi potencijal Evrope i daju dodatnu vrednost zemljama koje povezuju“, kaže
Danijela Šili, koordinatorka regionalnog projekta za đunapređenje turizma u dunavskom regionu pri Nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju (GIZ).
„Nemačka organizacija za meĎunarodnu saradnju (GIZ) u ime Saveznog ministarstva za privrednu saradnju i razvoj (BMZ) podržava saradnju u Podunavlju i želi da doprinese privrednom razvoju ovog evropskog makro-regiona“.
Nove strategije i marketinški pristup za dunavski regionU okviru strategije za dunavski region trebalo bi u narednim godinama da dođe do otvaranja novih radnih mesta u čitavom regionu, čime se dugoročno teži obezbeđivanju boljeg života i sigurnosti. U cilju pospešenja ovog razvoja, već su nastali zajednički projekti kao što su „
Put rimskih careva“, „
Vinski putevi u dunavskom regionu“ ili „
Danube Hike“. Svojim angažmanom Turistička organizacija Nemačke želi da podrži održivi razvoj ovog regiona. Takođe su predviđeni projekti u oblasti zaštite životne sredine i kulturne razmene, kao što je na primer
Međunarodni dunavski festival, evropski festival koji se od 1998. organizuje svake druge godine. Sledeći Dunavski festival u Ulmu se održava u julu 2014.
Turistička organizacija Nemačke
DZT (Deutsche Zentrale für Tourismus) je nacionalna turistička organizacija Nemačke koja ima za cilj predstavljanje Nemačke kao turističke destinacije. DZT ima sedište u Frankfurtu na Majni i radi po nalogu Saveznog ministarstva za privredu i tehnologiju (BMWi), na osnovu odluke nemačkog parlamenta. DZT kreira i sprovodi strategije i aktivnosti u cilju negovanja pozitivnog imidža Nemačke kao turističke destinacije u inostranstvu i podsticanja turističkih poseta Nemačkoj, preko svojih 30 predstavništva širom sveta. Više informacija je dostupno na internet stranici našeg press centra:
www.germany.travel/presse.
Turistička organizacija Nemačke
German National Tourist Office
c/o Danube Competence
Center (DCC)
Knez Mihailova 9
11000 Belgrade
Phone +381 11 6555 460
Fax + 381 11 655 54 63