Ukoliko imate prilike za setnju Istanbula nocu, sa velike daljine zapazicete minarete jedne impresivne dzamije koja se izdize iznad Zlatrnog roga,
Sulejmanova džamija (tur. Süleymaniye Camii) se nalazi u Istanbulu a dao ju je sagraditi osmanski sultan Sulejman Veličanstveni 1557. godine.
Arhitekt džamije je bio Mimar Sinan, koji je započeo radove 1550, čiji se grob nalazi severno od džamije. Ova džamija se smatra arhitektonskim pandanom vizantijskoj crkvi Aji Sofiji. Sulejmanova dzamija je
po veličini druga po redu džamija u Istanbulu i jedna od najznamenitijih građevina tog grada.
Dzamija je geometrijsko remek-delo u kojem ukrasi igraju sekundarnu ulogu. Sve je podređeno velikom interijeru koji je natkriven kupolama i smislu za uređeni prostor koji on odaje.
Ispred džamije nalazi se otvoreno dvorište sa stubovima, a sama džamija je u žarištu grupe građevina u koju spada utemeljitev grob, medresa, bolnica, kuhinje i hamami. Ovaj arhitektonski kompleks bio je novost za islamski svet i njegova harmoničnost bila je izvanredno obeležje osmanskog građevinarstva.
Džamiju čini skup kupola i lukova koji vodi do glavne kupole, visoke 55 metara i široke preko 25 metara. Četiri divovska stuba u unutrašnjosti podupiru središnju kupolu i polukupolu iznad kible, a 138 prozora od obojenog stakla propušta prigušeno svetlo.