Ono sto vas sigurno nece ostaviti ravnodusnim kada ste u poseti Istanbulu je glavna pesacaka zona u Evropskom delu grada, ulica Istiklal Kadesi. Poredjenja radi, podseca na nasu Knez Mihajlovu ulicu, elegantna pesacka zona duzine oko 3 km... Kad se na njoj nadjete, ponece vas lavina turista, jer ovu ulicu poseti skoro 3 miliona ljudi u jednom danu tokom vikenda, i ono sto je interesantno je da se zene u ovoj ulici ni po cemu ne razlikuju u odnosu na neki drugi evropski grad, nema tradicionalne odece karakteristicne za muslimanski svet. Smeštena u istorijskom Beioglu okrugu, u njoj se nalaze izuzetni butici, muzičke prodavnice, knjižare, umetničke galerije, bioskopi, pozorišta, biblioteke, kafići, noćni klubovi sa živom muzikom, istorijske poslastičarnice, cokolaterije i restorani. Ulica je okružena jedinstvenom grčkom arhitekturom, i počinje od Kule Galate a vodi do Taksim trga.
Na centralnom delu Istiklal Kadesi ulice nalazi se jedna od najboljih obrazovnih institucija osnovana u Turskoj u vreme Otomanskog carstva, Palata carska škole, a danas poznata kao Galatasaray Lisesi. U istorijskom Karakoy okrugu na kraju ulice, moguće je videti drugu najstariju stanicu podzemne železnice na svetu, poznatu i zvanu jednostavno samo kao Tunel, koja je krenula sa radom daleke 1875. god. Nemačke gimnazije u Istanbulu se takođe nalaze u blizini Tunela.
Ulica Istiklal Kadesi je okruzena nizom istorijskih i politički značajnih objekata, kao što je Čiček Pasajı (Cvet prolaz) gde se nalaze mali, intimni restorani i taverne, zatim Balik Pazari (ribarnica), Rimokatolička crkva Santa Maria i S. Antonio di Padova, grčka pravoslavna Haghia Triada, Jermenske crkve (među mnogim drugim crkvama), više sinagoga, džamije, akademske institucije osnovane od strane različitih evropskih naroda, kao što su Austrija, Francuska, Nemačka i Italija, u ranom 19. veku, konzulati (bivše ambasade pre 1923) nekoliko zemalja, uključujući Francusku, Grčku, Rusiju, Španiju, Švedsku, Holandiju i Veliku Britaniju.
Tokom Otomanskog perioda, Istiklal Kadesi je bila popularno mesto za turske intelektualce, takođe postaje centar za evropske strance. Sa proglašenjem Republike 29. oktobra, 1923, ime avenije je promenjeno u Istiklal (Nezavisnost) povodom Turskog trijumfa za nezavisnost.
|