Otkako znamo za sebe vremenska prognoza je razlog zašto dnevnik odgledamo do kraja. Bilo da lepim spikerkama verujemo ili ne, to je onaj trenutak u bloku večernjih vesti sa najmanje tenzija. Iz nekog razloga čovek, i kada ne zavisi od vremenskih prilika, uživa u tome da zna kakvo ga vreme očekuje. skida aplikacije za telefone, traži dugoročne prognoze na internetu, proverava, upoređuje, a kada sve ostalo izda neretko se vraća i dobroj, staroj, narodnoj mudrosti u predviđanju meteoroloških prilika.
Problem je sledeći. Svi mi znamo šta znači sunčan ili oblačan dan, temperatura od 28 stepeni i zahlađenje u večernjim časovima. Ali šta je sa svim onim informacijama koje dobijamo a ne znače nam mnogo jer ih ne razumemo? Možda su nam o tome predavali učitelji na časovima poznavanja prirode, pa ipak, sumnjam da u grupi od desetoro ljudi više nego jedan zna da objasni šta znači prognoza da će vazdušni pritisak biti povišen, vlažnost u normali, smer vetra promenljiv, ili koji indeks
UV zračenje je prihvatljiv, a koji ne.
Šta je prognoza vremena?
Prognoza vremena zapravo je prognoza svih onih elemenata i parametara kojima se predviđa stanje atmosfere za određeni period. To stanje povezano je sa nizom pojava koje i sama ljudska čula mogu registrovati. Tako čovek registruje povećanje temperature, promenu vlažnosti vazduha, primećuje oblike padavina i oseća povećanje ili opadanje vazdušnog pritiska. Ipak, da bismo imali jasnu i preciznu sliku o ovim promenama u meteorološke svrhe služimo se mernim instrumentima.
U daljoj diskusiji spomenimo sldeće:
1. UV indeks detaljno je objašnjen ovde,
http://www.tt-group.net/video/uv-indeks ... -zracenja/2.
Biometeorološka prognoza na linku,
3. A govorili smo i o predviđanju vremena u narodnoj meteorologiji,
http://www.tt-group.net/video/narodna-meteorologija/Šta želite još da detaljno obradimo?