Simbol i srce Istre, najlepša i najpoznatija antička građevina u Hrvatskoj, velelepna turistička atrakcija, savremena pozornica stara samo dvadeset vekova, pogađate,
reč je o Amfiteatru u Puli.
Cela reportaza
Sta videti u Puli,
http://www.tt-group.net/Croatia-vacatio ... /index.php
Arena u Puli je jedan od najbolje očuvanih amfiteatara u svetu i zauzima 3-6 mesto po veličini u zavisnosti od inspiracije autora tekstova. Elipsastog je oblika gde duža simetrala iznosi 130 metara, a kraća oko 100 metara. Sastoji se od 3 nivoa. Prizemlje i prvi nivo čine 72 lučno savijenih blokova, drugi nivo poseduje pravougaone otvore, a arhitekte govore da je cela građevina pravljena u proporciji zlatnog preseka.
O odličnom stanju i važnosti ove građevine, zanimljiva je činjenica da je Musolini, za vreme II svetskog rata želeo da rasklopi i prebaci amfiteatar u Italiju, ali odustalo se iz finansijskih razloga, jer nije obezbedjeno dovoljno sredstava za siguran i kvaltitan transfer.
Malo podataka iz istorije: Amfiteatar u Puli je antički rimski amfiteatar sagrađen u I veku nove ere za vreme Avgusta, (takodje postoji Avgustov hram u Puli), a u njemu su se održavale gladijatorske i viteške borbe, borbe s divljim zverima i druge predstave karakteristicne za to vreme. Predstave je moglo pratiti između 20.000 i 25.000 ljudi. Zbog specifičnosti konstrukcije, na pulskom amfiteatru se mogu izučavati tradicionalni načini i metode građenja u antici, što ga čini jedinstvenim i po čemu se bitno razlikuje od ostalih u svetu.
Od kulturnih manifestacija, najznačajnija je
Pula Film, Festival igranog filma, još od 60-tih godina prošlog veka. Ta se tradicija nastavlja i nakon raspada SFRJ ali ne više u tako glamuroznom sjaju. Danas se pulska Arena koristi za izvođenje bogatog kulturno umetničko zabavnog programa, a poslednjih godina gostovali su mnogi domaći i strani muzičari. Među domaćima prepoznatljivi su Đorđe Balašević, Goran Bregović i Zdravko Čolić, a među stranim Džo Koker, Sting, Anastejša, Merilin Menson i drugi.
Još par zanimljivosti: 2003. godine oko arene je zavezana
najveća kravata na svetu, jer u Hrvatskoj je osmišljena kravata kao muški modni detalj, pa time su želeli da pošalju svetu promotivni signal o ovim hrvatskim brendovima.
U podrumu se nalazi zanimljiva arheološka muzejska zbirka keramike sa obala Jadrana, a par fotografija biće postavljene ovde. U letnjoj sezoni posete su moguce svakim radnim danom od 09-21, a cena ulanice je 40 kuna, ili oko 6 evra za odrasle i 20 kuna za decu. Brošura o Puli košta oko 30 kuna.