Srbija je protkana lepotama, pa često čovek ne zna šta prvo da poseti. Ovčar i Kablar spadaju u kategoriju destinacija, za koju su svi čuli, a niko ili barem većina ljudi koje ne živi u tom kraju nije bila.
U ovom postu probaćemo u meri u kojoj web tehnologije dozvoljavaju da predstavimo nekoliko znamenitosti ovog kraja, pa nadamo se da će uslediti i reakcija, odnosno putovanje u ovaj, sigurno jedan od najlepših delova Srbije.
Sama klisura je usečena između dva masiva, kako samo ime kaže, između Ovčara i Kablara. U širini od 50 do 120m i dužini od skoro 20 kilometara ova klisura spaja požešku i čačanku oblast. Drugim rečima, ovo su međe Srpske Svete Gore! Kroz nju protiče snažna Zapadna Morava, pa samim tim, u ovako izuzetnom reljefu stvorili su se čarobni produslovi za procvat ne samo jedinstvenog biljnog i životinjskog sveta, već i za razvoj izuzetnih religijskih sadržaja, od kojih većina ima neprocenljivu kulturno istorijsku vredost.
Ovo je mesto na čiji vrh koje vredi pešačiti i više od nekoliko sati, jer panorama koje se pruža sa njega je sigurno
najjači utisak koji ćete poneti kući.
Pa krenimo redom:
Ovčar Banja sa svojom lekovitom vodom je nezamenljiva za lečenje reumatskih oboljenja, oporavka nakon preloma kostiju, povrede mišićnih tkiva i td. Ali njena snaga leži i u strateškom mestu, iz koga kreću sve avanture po ovoj neverovatnoj prirodi. Ako ste osrednje iskusni izletnik, savetujemo vam da pozovete
planinarsko društvo "Kablar" i priključite se nekoj od njihovih pokloničkih il izletničkih tura.
E sada, dolazi i pravi specijalitet za one iskusnije avanturiste, a tu su paraglajding, jahanje, rafting,
kanjoning, odnosno sve aktualne avanturističke aktivosti u potpunosti se mogu upražnjavati ovde. Ovaj kraj je sačinjen od krečnjačkog reljefa, pa prošaran je neverovatnim pećinama, i samim tim je poslastica za speleologe.
10 manstira Srpske Svete Gore koji poređani u viševekovnom nizu nude jedno neverovatno pokloničko putovanje uz neposredan dodir sa prirodom. To su:
1.
Vavedenje, danas je ženski manstir u kome se nalaze mošti (odnosno delovi moštiju) jedanaset svetitelja. (U arhivi se ovde čuva Četvorojevanđelje, prva knjiga koja se štampala u beogradskoj štampariji u XVI veku)
2.
Vazensenje, manastir, iz XVI veka, obnovljen je od strane Vladike Nikolajeviča u XX veku.
3.
Preobraženje, nije bila velika razmerama, al narod je cenio kao veliku svetinju jer je posvećena važnom prazniku,
4.
Sretenje,
5.
Sveta Trojica,
6.
Uspenje, iz XVI evka,
7.
Nikolje, je najstariji sakralni objekat u klisuri, a u njemu je pisano Nikoljsko jevanđelje koje se danas čuva u Irskoj. Sačuvan u svom izvornom srednjevekovnom obliku.
8.
Blagoveštenje, osnovan od strane Nemanjića, a u njemu je podignuta Hadži Prodanova Buna
9.
Ilinje10.
Jovanje, jedna slika,
Puno informacija o svakom od ovde pobrojanih manastira možete pogledati u ovoj emisiji,