Grčka leto | Letovanje u Turskoj | Bugarska | Letovanje u Hrvatskoj | Turizam Srbije

Pretraži turistički forum:

Preporuka:     Vremenska prognoza Beograd     Putopisi iz Turske     SEO cene    Euro to Dollars     Igrice za dečake     Hrono ishrana    Temperatura mora Grčka     Istanbul

Pokrenite novu temuReplicirajte Strana 1 od 1   [ 3 posts ]
Putopisac Poruka
 Naslov teme: Pravilnici o knjigama evidencije za turističke agencije
ČlanakObjavljeno: Uto Jun 14, 2011 10:54 am 

Priključio se: Čet Jan 20, 2011 3:59 pm
Članaka: 8
Stanica: Niš
Upućen sam da ovde postavim temu o nedavnim izmenama u Zakonu o turizmu :)

Naime, krajem maja meseca izvršena je dopuna Zakona o Turizmu i ona obuhvata 2 pravilnika:
- Pravilnik o obliku,sadržini i načinu vođenja evidencije ugovora zaključenih sa trećim licimakojima je povereno izvršenje usluga iz programa putovanja i prodatih turističkihputovanja, koji je objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 37/2011
- Pravilnik o vrsti i uslovima garancije putovanja,načinu aktiviranja i drugim uslovima koje mora da ispuni organizator putovanjau zavisnosti od vrste organizovanog putovanja, koji je objavljen u "Sl. glasniku RS",br. 38/2011, a STUPA NA SNAGU - 1. juna 2011. godine.

Kako ovo direktno utiče na organizaciju i način poslovanja samih turističkih agencija interesuj me iskustva turističkih agencija u vezi vođenja evidencije ugovora (pod 1.) pošto i tu postoje 2 knjige evidencije koje se trebaju voditi:
- Knjiga evidencije ugovora
- Knjiga evidencije prodatih turističkih putovanja - ovo je postojalo i ranije ali je sada propisana i zakonska forma za vođenje ove knjige.

U prilogu dodajem oba pravilnika pa bih voleo da čujem mišljenja i razjašnjenja koje možda neko ima, a tiču se, konkretno, dela koji se odnosi na Knjigu evidencije prodatih turističkih putovanja i kolona koje se odnose na broj i datum fiskalnog računa, kao i uplaćenog iznosa u dinarima.

Da li neko ima neko tumačenje ovih pravilnika?

Attachments:
File comment: Pravilnik o vrsti i uslovima garancije
Pravilnik o vrsti i uslovima garancije.zip [50.72 KiB]
Downloaded 372 times
File comment: Pravilnik evidencije Ugovora
Pravilnik evidencije Ugovora.zip [48.77 KiB]
Downloaded 480 times
 Profile  

Naslov teme: Re: Pravilnici o knjigama evidencije za turističke agencije
ČlanakObjavljeno: Uto Jun 14, 2011 3:46 pm 
Site Admin

Priključio se: Pet Sep 21, 2007 1:12 am
Članaka: 1482
Stanica: Beograd - Nis - Vranje - Caribrod
I mene zanima, samo imam utisak, da je ovo za iskusne previnike... videćemo da li će i kako će sve ovo da se sprovodi i primenjuje u praksi!

Profile  

Naslov teme: Re: Pravilnici o knjigama evidencije za turističke agencije
ČlanakObjavljeno: Uto Jun 14, 2011 3:51 pm 

Priključio se: Čet Jan 20, 2011 3:59 pm
Članaka: 8
Stanica: Niš
Koliko sam ja razumeo oni ovim pokusavaju da uvedu red u poslovnu evidenciju (slične stvari već postoje u trgovini - Trgovačka knjiga za maloprodaje i KEPU knjiga za veleprodaje), jedino što se u turizmu razlikuje način naplate tako da se tiče utisak da je ovo koncipirao neko iz poreske ko baš i ne poznaje način rada u turizmu.

U svakom slučaju ne bi bilo loše da se turističke agencije raspitaju malo o tome jer od 8. juna imaju obavezu da vode ove knjige i da kada im inspekcija zakuca na vrata tražiće im upravo to.

Poenta je da je Knjiga evidencije prodatih turističkih putovanja postojala i ranije (shodno poslednjem Zakonu o turizmu) ali njena forma i sadržina nije bila detaljnije propisana. Sada je propisana Zakonom, samo da se još protumači kako voditi neke delove ;)

Ukoliko neko bude nešto saznao neka javi.

Profile  

Pokrenite novu temuReplicirajte Strana 1 od 1   [ 3 posts ]

Ko trenutno putuje

Putnika pretražuje forum: Nema registrovanih korisnika i 1 putnika

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Pretraži destinaciju:
Skoči na:  

Svi tekstovi su vlasništvo sajta:TT Group turistički portal 2018