Hrana i vino

Specijaliteti mediteranske kuhinje i destinacije na kojima ih morate probati

Mediteranska ishrana
Fotografija je preuzeta sa pexels.com

Mediteranska jela podrazumevaju specijalitete koji su omiljeni različitim narodima koji žive u regionu Sredozemnog mora. Obale pojedinih mediteranskih zemalja izlaze u potpunosti na Sredozemno more, dok neke samo delimično obuhvataju njegovu obalu. Takođe, postoje i one koje nemaju fizičkog dodira sa njim, ali istorijski i kulturološki pripadaju Sredozemnom moru, pa je zato mediteranska kuhinja bogata najrazličitijim jelima.

Riba, limun, masline, paradajz, origano, patlidžan, samo su neke od namirnica koje se koriste prilikom pripreme mediteranskih specijaliteta. Kako bi se napravila ukusna jela, potrebni su, osim svežih sastojaka, i adekvatni aparati za njihovu pripremu.

Na primer, prilikom pripreme pice jednog od najpopularnijih italijanskih jela, sjajno može poslužiti kvalitetan LupoMarshall pizza gril pekač, kako biste je spremili prema originalnom italijanskom receptu.

Ukoliko želite da pripremate jela ili planirate putovanje Mediteranom, pročitajte naredni tekst i saznajte koji su to specijaliteti mediteranske kuhinje, kao i na kojim mestima ih treba probati.

Istočna mediteranska kuhinja

U ovoj oblasti Mediterana jogurt i sveži sirevi predstavljaju glavnu namirnicu koja se dodaje u većini jela. Takođe, sok od limuna, peršun, nana i ruja su začini koji se najčešće koriste, dok se nar i orasi stavljaju u soseve i namaze. Ukoliko obilazite Grčku, Liban ili Tursku, treba da probate neko od narednih jela.

Musaka – specijalitet grčke kuhinje

Jedno od najpopularnijih grčkih jela je svakako giros, ali takođe ono po čemu je poznata ova mediteranska zemlja je i musaka koja se pravi sa patlidžanom u bešamel sosu, a njen ukus mnogi porede sa italijanskom lazanjom. Zato, ukoliko volite lazanje ili musaku, probajte ih na grčki način.

Sastojci koji se stavljaju u musaku

Prema tradicionalnom receptu, za pripremu ovog jela Vam je nephodno pet patlidžana, dve glavice crnog luka, 500 grama mlevenog mesa (junetine ili mešanog), tri paradajza, pola čaše vina, so, biber, jedna kašika začina za musaku, maslinovo ulje i 200 grama sira.

Neophodne su Vam i namirnice za pripremu bešamel sosa, a to su: jedna kašika maslaca, dve kašike ulja, dve kašike brašna, 4 dl litara mleka, so, biber, muskatni oraščić. Takođe, potrebni su Vam i začini, pa zato pred spremanje musake, pripremite po pola kašičice timijana, origana i peršunovog lista, kao i po četvrtinu kašičice cimeta i muskatnog oraščića.

Priprema grčke musake

Oprane patlidžane (po želji ih možete oljuštiti) isecite na tanke šnite, posolite i ostavite petnaestak minuta u posudi, kako bi pustili sok. Nakon toga ih ocedite, svaku krišku operite i osušite ubrusom, a potom svaku stranu kriške pržite na maslinovom ulju, ne duže od minut- dva.

Zatim iscekajte crni luk, ispržite ga na malo maslinovog ulja, pa dodajte meso. Nakon desetak minuta prženja mesa, dodajte paradajz, koji je oljušten, isceđen i iseckan na sitne komadiće, i dodajte vino (vi izaberite da li ćete crno ili belo). Sve ove namirnice pržite, dok ne uvri sva tečnost, a potom dodajte i začine.

Potom možete početi sa pripremom bešamel sosa, za koji je potrebno da na ulju i malo maslaca pržite brašno, pazeći da ne potamni, a zatim u istu posudu dodati mleko i začine i kuvati ih. Sos treba da bude gušći, u odnosu na bešamel koji se priprema za druga jela.

Nakon što ste završili pripremu sosa, u veću i duboku posudu za pečenje poređajte sledećim redosledom patlidžane, mleveno meso, bešamel sos i izrendan sir. Još dva puta poređajte patlidžane, meso, sos, sir, tako da imate tri sloja patlidžana i dva reda mlevenog mesa. Zatim, gornju površinu musake pospite rendanim sirom. Posudu pecite u rerni oko pola sata.

Kako se musaka servira u Grčkoj?

U grčkim restoranima ovo jelo služe u malim keramičkim posudama, kako bi se što duže zadržala toplota, jer je grčku musaku najbolje jesti dok je vruća. Kako biste imali potpuni užitak, uz musaku možete popiti čašu crnog ili belog vina.

Ovu musaku treba da probate, ukoliko ste na letovanju na nekom od grčkih ostrva. Na ostrvu Krf, u istoimenom glavnom gradu dok se šetate centralnim ulicama, naići ćete na divne restorane u kojima po pristupačnim cenama možete probati musaku po originalnom grčkom receptu. Takođe, ukoliko volite slatkiše, posle musake naručite za dezert grčku tortu.

Turske mantije sa mlevenim mesom

Specijaliteti turske kuhinje poznati su širom sveta, od ukusnih glavnih jela, pa sve do specifičnog dezerta kao što je baklava. Ukoliko putujete u Tursku, morate probati mantije sa mlevenim mesom. One zaista mogu biti odličan obrok nakon dugih šetnji kroz Istanbul ili nakon celodnevnog plivanja na nekoj od turskih plaža.

Sastojci za pripremu turskih mantija

Prilikom spremanja testa za mantije potrebno Vam je 450 grama brašna, pola kašičice soli, jedno celo jaje, jedno žumance, so i biber. U smesu se stavlja 200 grama mlevenog mesa, jedna glavica crnog luka, mleveni kim, mlevena začinska paprika, so i biber.

Dok se prilikom spremanja sosa stavljaju 70 grama maslaca, jedna kašika maslinovog ulja, jedna glavica crnog luka, dva čena belog luka, jedna kašičica crvene začinske paprike, prstohvat šećera, suva nana, 400 grama seckanog paradajza, jedna šolja vode i svež peršun.

Priprema turskih mantija sa mlevenim mesom

Beskvasno testo umesite od navedenih sastojaka, potom razvucite tanku koru i iscite je na malene kvadrate koji su veličine 4×4 cm. Kada je u pitanju smesa, pomešajte meso sa iseckanim lukom i nabrojanim začinima. U svaki iseckani kvadratić testa dodajte smesu, spojite krajeve testa i zatvorite ih, tako da izgledaju kao mali paketi.

Zatim, pleh podmažite maslacem i pecite smesu u posudi 15 minuta na 200 stepeni, uz povremeno premazivanje maslacem. Nakon toga, posudu izvadite iz rerne, i u nju sipajte dve čaše vode, pa ih zatim pokrijte alu-folijom i vratite ponovo u rernu.

Potom počnite sa pripremom sosa. Na maslacu i maslinovom ulju propržite sitno seckan crni i beli luk i dodajte kašičicu začinske paprike i prstohvat šećera. Takođe, dodajte i suvu nanu, seckani paradajz, šolju vode i seckani peršun, pa ga kratko prodinstajte i poklopite.

Kako se mantije serviraju u Turskoj?

S obzirom na to da se jogurt dodaje svakom jelu u ovoj oblasti Mediterana, osim sosom, mantije možete preliti i jogurtom. Turske mantije, mnogi porede sa ravijolama, pa ako volite ovo jelo, sigurno će Vam se i mantije dopasti. Mantije sa mlevenim mesom treba probati u Istanbulu, kako biste u pravom turskom ambijentu uživali u ovom specijalitetu.

Libanski specijalitet – Fatuš salata

Libanska kuhinja je veoma stara i predstavlja spoj istočnjačkih i evropskih uticaja. Od namirnica je se najviše koriste za pripremu jela žitarice, skrobno brašno, povrće, riba i morski plodovi. Kada je meso u pitanju, najviše se konzumira piletina, ali se neretko pripremaju i jagnjetina i teletina.  Od začina se koriste beli luk, peršun, maslinovo ulje, sirovo povrće i povrće u turšiji.

Karakterističan dodatak gotovo svakom libanskom jelu je bulgur, koji predstavlja pšeničnu klicu koja se suši specijalnom metodom. Bulgur je najčešći dodatak salatama, toplim predjelima i glavnim jelima. Za one koji žele da isprobaju lagani mediteranski obrok salata fatuš je idealan izbor.

Koji sastojci su neophodni za pripremu fatuš salate?

Za pripremu ove osvežavajuće salate potrebni su dva krastavca, četiri paradajza, dve supene kašike pinjola, četiri struka mladog luka, pola veze sveže nane, dve zelene paprike, dve crvene paprike, jedna zelena salata, jedan fokača hleb, maslinovo ulje.

Kako bi salata bila još više ukusna, možete pripremiti i pesto sos, kojim ćete fatuš preliti. Ovaj sos se priprema od sastojaka karakterističnih za mediteransko podneblje, pa su Vam tako potrebni jedan čen belog luka, 30 grama parmezana, osam supenih kašika maslinovog ulja, so i biber.

Kako se priprema fatuš?

Pinjole treba da se peku sa prstohvatom soli u tiganju, sve dok ne promene boju. U međuvremenu isecite krastavac na kockice. Takođe, iseckjate i paradajz na kockice, ali tek nakon što odstranite unutrašnjost, a mladi luk isecite na kolutiće.

Potom isecite jednu zelenu i jednu crvenu svežu papriku na tanke trake, a prethodno ih očistite od semenki. Druge dve paprike ispecite, i isecite i njih na trake. U posudi pomešajte krastavce, paradajz, listove zelene salate, sirove i pečene paprike, luk i listiće nane. Ukoliko želite da dodatno obogatite obrok, ovoj salati možete dodati i prepečene komadiće hleba.

Salate i prilozi libanske nacionalne kuhinje obogaćeni su kombinacijama egzotičnih istočnjačkih začina i začinskih biljaka. Zahvaljujući tome što se koriste zdravi sastojci prilikom pripreme jela, ali i što se u receptima koriste maštovite kombinacije namirnica, libanska kuhinja postaje sve popularnija u svetu. Zato, ukoliko želite sebi da pripremite neobičan i zdrav obrok, fatuš je pravi izbor za Vas.

Južnoevropska mediteranska kuhinja

U Južnoj Evropi nezaobilazan dodatak jelima je vino, bilo da se koristi kao začin u hrani ili koa piće. Svinjsko meso se u ovim zemljama jede više, ali često se prave i ukusna jela od pilećeg ili telećeg mesa. Takođe, paradajz, senf, pinjoli, anis, beli luk, kapar i inćuni najčešće se stavljaju u specijalitet, kako bi im pružili specifičnu aromu.

Testenina i pirinač su glavne namirnice koje se koriste za pripremu jela. Ukoliko planirate posetu Španiji ili Italiji, pogledajte koje specijalitete treba da probate dok obilazite Valensiju ili ako planirate putovanje u Milano.

Paelja – španski tradicionalni specijalitet

Paelja je jedno od najpoznatijih, tradicionalnih španskih jela. Pravi se od pirinča, i tradicionalni recept za pripremu ovog specijaliteta potiče iz Valensije. Pa tako, najbolje paelje možete jesti u Valensiji.

Sastojci za pripremu paelje

Osim pola kilograma pirinča, za paelju po receptu iz Valensije, neophodno je pileće meso (dva komada, pileće grudi bez kostiju i kože), zatim 500 grama sirovih škampa, tri supene kašike maslinovog ulja, jedna glavica luka, dva čena belog luka, jedna crvena i jedna zelena paprika, dva paradajza, 150 grama zamrznutog graška, jedan litar pilećeg bujona, jedna kašičica šafrana, so i biber.

Kako se priprema paelja?

U Španiji ovo jelo se kuva u okrugloj tepsiji “paellera”, po kojoj je paelja i dobila ime. Ipak, ukoliko niste u Španiji, teško ćete nabaviti ovu posudu, pa kao zamenu za nju možete koristiti široki i duboki tiganj.

Očistite škampe i isecite pileće meso na komade. Zagrejte malo maslinovog ulja u širokom tiganju i u njemu pržite iseckan luk i beli luk, sve dok ne omekšaju. Potom, u tiganj stavite pileće meso, promešajte ga i ostavite ga da se dobro isprži. Zatim, dodajte očišćene i isečene paprike, i smesu u tiganju kuvajte još pet minuta.

Dok se piletina prži, zagrejte pileći bujon da bude vreo, a u tiganj sa smesom dodajte isečen paradajz i kuvajte još pet minuta. Zatim u isti tiganj, sipajte pirinač i dodajte 500 ml vrele vode. Nakon pet minuta kuvanja sipajte u smesu bujon i dobro promešajte. Kada provri, smanjite ringlu, i ostavite da se smesa krčka 15 minuta.

Potom promešajte i dodajte škampe, grašak, šafran, himalajsku so i biber. Nastavite da kuvate još desetak minuta, dok se ne apsorbuje sva tečnost. Nakon toga, skinite tiganj sa vatre i pokrijte posudu sa paeljom sa velikim poklopcem i aluminijmskom folijom, kako bi se pet do deset minuta pred serviranje smesa potparila.

Kako se paelja poslužuje u Španiji?

Na kraju, u paelju možete dodati iseckan peršun i sveže isceđeni sok od limuna. Osim piletine, paelja se u Valensiji sprema i sa zečetinom, dok se u primorskim oblastima dodaju morski plodovi, a nekim krajevima Španije se paelja priprema i u kombinaciji piletine i ribe, svinjetine i dagnji, jagnjetine i jegulja itd.

Takođe, ako ste u Španiji, obavezno uz paelju naručite alioli umak, koji je omiljeni dodatak jelima kod Španaca, a pravi se od domaćeg majoneza sa maslinovim uljem i belim lukom. Sigurno ćete uživati u bogatom i ukusnom obroku.

Ćufte na milanski način

Italijanska nacionalna kuhinja veoma je poznata i popularna u svetu, a recepti koji potiču iz ove mediteranske zemlje spadaju u najpopularnija jela. Osim pice i paste, takođe poznato i veoma ukusno italijansko jelo su polpete milaneze, odnosno ćufte koje potiču iz Milana. Zato, ukoliko planirate da posetite Milano, obavezno probajte ovaj specijalitet.

Kako se pripremaju polpete milaneze?

Prilikom pripreme ovog jela, potrebno Vam je 400 grama mlevene junetine, 200 grama seckane piletine, 50 grama kobasice, dva jaja, dve supene kašike prezli i parmezana, malo muskatnog oraščića, a po želji mogu se dodati so i biber. Za pravljenje sosa neophodni su šolja pavlake i dve-tri supene kašike kečapa.

Navedene sastojke za pripremu ćufti treba zamesiti, zatim ih ispržiti na ulju i nakon prženja odliti najveći deo ulja. Potom dodajte pavlaku i kečap, i ćufte kratko prokuvajte u sosu.

Serviranje ćufti na milanski način

Kao i većina italijanskih specijaliteta, i polpete milaneze se prave jednostavno, od svežih namirnica i sastojaka. Retko koje jelo u Italiji nema voće, povrće, meso ili ribu. Pa tako, kao toplo predjelo ćuftama, možete pripremiti i minestrone, čuvenu italijansku supu, po nekom od čuvenih italijanskih recepata, koji se razlikuju od mesta do mesta.

Portugalski specijalitet – sušeni bakalar

Malo je poznato da je portugalska kuhinja u velikoj meri uticala na sve kuhinje u Evropi, jer su Portugalci popularizovali paradajz, krompir, pa i čaj. Iako spada u mediteransku kuhinju, u portugalska jela se uglavnom dodaje veliki broj začina, poput bibera, cimeta, šafrana i maslinovog ulja.

S obzirom na to da izlazi na more, specijalitet koji obavezno treba da probate ukoliko ste u Lisabonu je bacalhau (na portugalskom znači bakalar). Navodno, postoji 365 načina za pripremu ovog specijaliteta od ribe, i to po jedan za svaki dan u godini. Naime, recept za ovo jelo je star preko 500 godina, i kroz vekove je unapređivan, pa tako postoji mnoštvo varijacija ovog jela. Evo jednog načina kako možete pripremiti ovaj specijalitet.

Kako se priprema portugalski bakalar?

Za spremanje ovog jela od ribe neophodno je imati 500 grama sušenog bakalara, so, 200 grama slatke pavlaka, jednu vezu peršunovog lista, dva čena belog luka, jedan lovorov list, 200 grama luka, četiri kašike maslinovog ulja, 700 grama krompria, dve kašike vegete.

Bakalar ostavite potopljen 24 časa u hladnoj vodi, i za to vreme ribu okrenite nekoliko puta i promenite joj vodu. Natopljeni bakalar kuvajte u slanoj vodi s lovorovim listom, a kada se skuva odstranite mu kožu, odvojite mesni deo od kosti, a meso iseckajte na manje komade.

Potom očistite krompir, iseckajte ga na kolutove, kuvajte u slanoj vodi dva do tri minuta, a zatim procedite. Zatim iseckajte luk i ispržite ga na maslinovom ulju. Nakon toga, dno posude u kojoj ćete peći bakalar namažite preostalim maslinovim uljem, i u nju naizmenično poređajte blanširani krompir, isprženi luk, naseckani beli luk i bakalar. Svaki sloj prelijte sa malo vegete. Nastavite da ređate, sve dok ne potrošite sve sastojke i završite redom krompira.

Posluživanje

Smesu prelijte slatkom pavlakom i pecite u rerni na 200 stepeni oko 30 minuta. Bakalar takođe možete pripremiti i sa bešamel sosom, i poslužiti ga kao glavno jelo u različitim prilikama. Ipak, s obzirom na to da je bakalar veoma kaloričan, svojim gostima ga poslužite u umerenim količinama.

Ukoliko planirate posetu nekoj od navedenih mediteranskih zemalja ili jednostavno volite mediteransku hranu, izaberite neki od navedenih specijaliteta i uživajte u bogatom i ukusnom obroku.

Naravno, ne zaboravite da Vašem specijalitetu dodate neki od začina karakterističnih za ovo podneblje, poput origana, peršuna, nane, belog luka ili šafrana, a kako bi jelo bilo u skladu sa većinom mediteranskih recepata, obavezno uz njega pripremite sos od namirnica koje se uzgajaju u blizini Sredozemnog mora. Ukoliko niste u nekoj od navednih mediteranskih zemlji, onda se potrudite da ambijent u kom ručate dekorišete u na primer grčkom, turskom ili španskom stilu.

Preporuka
  • Ocena:
Sending
User Review
5 (1 vote)

Glavni urednik TT Group

Glavni urednik, administrator i putopisac turističkog portala TT Group.

Uključi se kroz komentar

Kliknite ovde da bi ste komentarisali

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Jer putovanja su sreća

Povežimo se:

Prijavite se na našu mejling listu


Podelite sa prijateljima: