Saveti

Kako ožiljci od bubuljica mogu da nestanu

Lice bez mitisira

Čak i najmanji ožiljak od bubuljice može za lepši pol da predstavlja pravu noćnu moru. Iako se u tim momentima čini da nema leka, on ipak postoji i vrlo je jednostavan.

Pokazaćemo vam na koje sve načine možete smanjiti preduslov za bubuljice i ožiljke koji nastaju od njih, ali isto tako ćemo vam ponuditi rešenja kako da se rešite bubuljica.

Kako nastaju ožiljci od akni na licu

Postoji mnogo razloga i mnogo  preduslova koji utiču na nastanak bubuljica ali i akni na licu. Uglavnom njihovu pojavu vezujemo za pubertet i hormonske promene, ali dosta često to nije jedini razlog.

Folikuli dlake to jest  proširenja u koži u kojima se nalazi koren dlake, sadrže još i tzv. sebacealne žlezde koje luče sebum, odnosno masnoću koja štiti kožu i kosu. Sve dok se stvara normalna količina sebuma, naša koža će biti zdrava i sjajna. Ako koža ima manjak sebuma postaće suva, gruba, sklona iritacijama. Međutim, u slučaju kad je proizvodnja sebuma pojačana, taj višak će se nakupljati u folikulima, pa zajedno sa mrtvim ćelijama kože koje se ne odbacuju u dovoljnoj meri, dolazi do zapušenja pora i nastanka mitesera. Često dolazi do bakterijske  infekcije koja prelazi u zapaljenje to jest aknu.

Najčešće posle lečenja zapaljenja na mestima gde su bile bubuljice i akne se javljaju ožiljci.

Neki od najčešćih uzročnika pojave bubuljica i akni mogu biti :

  • Hormoni – bilo da ste pubertetlija, ili da ih uzimate na neki drugi način, mogu da naprave totalni disbalans u organizmu I dovedu do ostvaranja bubuljica
  • Genetika – ako je neko od vaših roditelja imao problem sa bubuljica, postoji velika šansa da ćete ih imati i sami
  • Pušenje – češći problem sa bubuljicama i ožiljcima koji nastaju posle njih imaju žene pušači
  • Šminka – žene koje se redovno šminkaju ne bi trebale koristiti teške pudere kako ne bi došlo do zatvaranja pora na licu. Potrebno je koži da diše. Četkice, suđeri moraju se redovno održavati. Higijena lica je na prvom mestu. Koristite blage pilinge kao i sredstva za umivanje.
  • Hrana – izbegavajte slatkiše, masnu i tešku hranu. Unosite u organizam puno vode, i što više svežeg voća i povrća.
  • Čista posteljina – I dok spavamo znojimo se pa se na našoj jastučnici i posteljini nakuplja prljavština. Potrebno je bar jednom nedeljno menjati posteljinu pogotovo za osobe koje imaju problem za bubuljicama.
  • Rešite se loših navika – diranje bubuljica prljavim rukama, kopanje po licu, česta upotreba telefona, oslanjanje obraza na ruku. Sve su to razlozi zbog kojih možete dobiti bubuljice i akne. Redovno perite ruke a kod upotrebe telefona, slušalica koristite alkohol za dezinfekciju.

Prirodno uklanjanje ožiljaka od bubuljica i akni

Osobe koje imaju vidljive ožiljke koji su nastali nakon borbe sa bubuljicama i aknama, pribegavaju raznim sredstvima kako bi sebi pomogli i bar malo ublažili nastale ožiljke. Veoma često posežu za mnogim kremama koje u sebi sadrže hemijske sastojke, koji na kraju mogu naneti mnogo veću štetu vašem licu.

Važno je a shvatite da nema magične formule koja će preko noći odneti sve ožiljke i fleke. Proces njihovog lečenja i ublažavanja je dugačak ali ne i nemoguć.

Ako želite sigurnu alternative kako biste se rešili ožiljaka koji su ostali nakon bubuljica, probajte prirodne preparate.

Aloe vera

Sveži gel aloe vere je snažan izvor vitamina koji može pomoći vašoj koži da ozdravi  i izbeljuje ožiljke. Aloja ima veoma nežnu strukturu pa ne morate da brinete da li će oštetiti ili dovesti do iritacije vašu kožu lica. Osim toga, ona je odličan prirodni ovlaživač pa će vašoj koži dati sjajniji i zdraviji sjaj.

Organska aloa je uvek najbolji izbor jer su odgajane bez upotrebe pesticide i hemijskih đubriva.

Možete koristiti i svežu alou  u takvom sirovom obliku moguće je nanositi direktno na kožu. Otkinite jedan deo lista, odvojite deo mesa da dođete do gela i umasirajte  ga vrhovima prstiju u lice. Da biste postigli najbolje rezultate, ostavite gel na licu oko 30 minuta, a nakon toga ga isperite.

Soda bikarbona

Jedan od sastojaka koju poseduje svako domaćinstvo i ima stotine namena. Sastoji se od kristala natrijum – bikarbonata i odličan je čistač. Samo nekoliko kašičica sode bikarbone sa vodom je dovoljno da napravite pastu koju možete nanositi na lice. Umasirajte je na kritična mesta kao da nanosite piling a zatim ostavite minut – dva. Ovo će omogućiti da soda očisti pore i spreči moguće nastanke novih oštećenja. Nakon par minuta isperite lce mlakom vodom a  onda nanesite dobro prirodno hidratantno sredstvo kao što je ulje divlje ruže,  maslinovo, jojobino ili kokosovo ulje.

Kokosovo ulje

Ovo ulje se nalazi na vrhu liste kad su u pitanju prirodni hidranti sa lekovitim svojstvima. Nanesite nekoliko kapi na ruke, protrljate a zatim nanesete na lice. Umasirajte u kritične delove. Nakon nanošenja kokosovog ulja na lice nema potrebe da se umivate. Ostavite da vitamini i masne kiseline iz kokosa poboljšavaju vašu kožu.

Krastavac

Vrlo popularna namirnica koja se koristi za tretman ožiljaka od akni. Ne samo zbog toga što odlično hidrira lice, nego i zbog količine vitamina A, C i magnezijuma koji sadrže a koji su dobri za kožu.

Krastavac možete koristiti kao svakodnevni tretman za ožiljke i to tako što ćete ga iseći na kolutiće i staviti na željeno mesto. Posle nakon 30 minuta skinite ga a lice isperite mlakom vodom.

Med

Prirodni hidratant koji vam može pomoći kod uklanjanja ožiljaka od bubuljica. Preporuka je da se uvek koristi sirovi organski med. Dovoljna je jedna mala kašičica meda koju ćete naneti na mesto ožiljka. Možete ga pomešati i sa cimetom koji je odličan čistač pora. Tretman možete ponavljati koliko puta želite.

Limun

Limunov sok je pun alfa – hidroksi kiselina, koje su korisne za uklanjanje i ublažavanje ožiljaka. Osim toga sok od limuna je odličan kod posvetljivanja tena pa je vrlo koristan u tretiranju ožiljaka od akni.

Tretman je vrlo jednostavan. Dovoljno je da malo soka istisnete u staklenu posudu. Ako imate osetljivu kožu pomešajte sa malo vode da ne bi došlo do iritacije. Umočite pamučni pufer u sok i prelazite nekoliko puta preko mesta koje želite tretirati. Ostavite par minuta da se sok osuši na licu a zatim ga isperite mlakom vodom.

Sok od limuna će vašu kožu učiniti osetljivijom na UV zračenje pa je najbolje dok traje tretman da izbegavate sunčanje.

Sok od krompira

Bogat vitaminima i mineralima, odličan je za zdravlje kože. Poseduje jenu fantastičnu odliku a to je posvetljivanje tena pa je zbog toga vrlo koristan za ublažavanje ožiljaka od bubuljica. Nekoliko tankih kolutića nanesite na mesto sa ožiljcima i ostavite nekoliko minuta. Za najbolje rezultate nakapajte nekoliko kapi soka od krompira i nanesite na lice. Dovoljno je da 15 minuta odstoji na licu pre nego što se umijete mlakom vodom.

Vitamin E

Već je poznato koliko je ovaj vitamin blagotvoran za negu kože. Možete ga nanositi direktno na kožu, utrljavajući ga u kožu. Takođe ga možete mešati sa hidratantnim kremama, losionima koje koristite svaki dan.

Ovaj vitamin je odlično hidratantno sredstvo. Pomaže koži kod zadržavanja prirodne vlažnosti i sprečava prevelik gubitak vode iz tela. Zato je posebno važan za osobe sa suvom i umornom kožom. Dnevna primena vitamina E može učiniti čak i jako suvu kožu zdravom.

Uklanja ožiljke od bubuljica i akni, strija, pa čak i masnice sa kože. Nije potrebno koristiti ga svakodnevno. Nakon određenog vremena korišćenja ožiljke će potpuno izbledeti.

Medicinski tretmani za uklanjanje ožiljaka od bubuljica i akni

Postoje i medicinski tretmani za uklanjanje ožiljaka a neki od njih su :

Hemijski pilinzi

Ovaj piling uklanja ožiljke, akne, pege, fleke i keratoze, sužava pore i izravnava pliće bore. Ovakve tretmane kože mora da radi stručno lice, na primer posetite centar za estetsku medicinu Aesthetica.rs.

Na kožu se nanose određe kiseline, tačnije rastvori određenih kiselina, koje uklanjaju oštećeni sloj kože. U zavisnosti od toga koja će kiselina da se stavi na vase lice i koliko će ona biti jaka, zavisi od problema koji treba rešiti ovom metodom.

Osim na licu, hemijske pilinge možete raditi na vratu, rukama i nogama. Srednja dubina pilinga se koristi za lečenje ožiljaka, finih bora, proširenih pora i oštećenja kože od sunca.  Koliko tretmana će vam biti dovoljno da ublažite ožiljke, zavisi od toga koliko je oštećenje teško.

Glikolna kiselina

Jedan od najefikasnijim preparata  u lečenju akni, bora, mitisera kao i različitih promena pigmenatacije  kože ali i ožiljaka koje nastaje posle i najmanje bubuljice. Kiselina je biljnog porekla i predstavlja derivat šećerne trske, šećerne repe i nezrelog grožđa. Bezbojna je nema mirisa i rastvara se u vodi. Ne poseduje nikakve otrove.

Njena učinkovitost za kožu je prosto neverovatna. Ona dubinski uklanja mrtve ćelije sa kože, stimuliše ćelije unutar kože i regeneriše oštećene ćelije kože. Tretmani sa ovom kiselinom su prilagođeni svim uzrastima I tipovima kože. Najčešće se koristi kod uklanjanja ožiljaka od bubuljica.

Dermoabrazija

Ovim postupkom se skida površinski sloj ćelija kože kako bi se uklonili ili ublažili ožijci od bubuljica i akni. Ova metoda može da ukloni bore, druge ožiljke, tetovaže.

Nije preporučljiva osobama sa tamnijom kožom jer tretiran deo može potpuno izgubiti boju. Takođe se ne preporučuje ni osobama sa proširenim kapilarima, osobama sklonim razvoju herpesa na licu, kondilomima, nestabilnim dijabetesom.

Čitav  tretman traje 15 – 120 minuta. Radi se metalnim alatom koji na svom kraju sadrži valjak sa grubom površinom. Valjak prelazi preko lica i skida površinski sloj. Za ovaj tretman se dobija lokalni anestetik. Kad tretman bude gotov, koža izgleda kao opekotina od sunca. Moguća je pojava krasta koje se ne smeju dirati. Kad koža zaraste izgleda mlado i sveže.

Tretman hijaluronskom kiselinom

Hijaluron je prirodna supstanca koja se nalazi u vezivnom tkivu kože. Neke od njegovih funkcija su : hidriranje kože (sposoban je da veže i do 500 molekula vode), održavanje tonusa kože i neutralisanje izrazito štetnih slobodnih radikala.

Ovaj tretman je potpuno bezbedan i preporuka je da se radi jednom godišnje. Koristi se za podmlađivanje lica i vrata, popunjavanje bora na licu, ali i za popunjavanje ožiljaka od bubuljica i akni.

Tretman je bezbolan.  Izvodi se iglicom koja se ubada u odeđene delove lica koje želite tretirati. Sve je gotovo za 10 – 15 minuta a efekat je vidljiv već nakon par sati.

Tretmani derma – rolerima

Tretman derma – rolerima je prilično jednostavan, ali su njegovi rezultati zaista fascinantni. Valjkom, na kojem se nalazi mnoštvo sitnih iglica, prelazi se preko kože i na taj način se aktiviraju mehanizmi koji stimulišu proizvodnju kolagena i elastina. Tako se postiže efekat podmlađivanja, bez ikakvih štetnih posledica i bez unošenja bilo kakvih agenasa u tkivo.

Tretman nije bolan  ali može da bude neprijatan.  Tokom tretmana ne sme doći do krvarenja, ali se mogu pokazati kapljice krvi na mestu uboda i to je znak da je tehnika izvođenja tretmana bila uspešna.

Ova tehnika je odlična za uklanjanje ožiljaka od bubuljica ali i za strije, bore, suženje pora, uklanjanje celulita.

Tretmani laserima

Tretman laserom je sigurna, minimalno invazivna procedura za skidanje ožiljaka od bubuljica i akni koja omogućava da se površinski sloj kože obnovi za 24 sata. Tretirane zone u dubljim slojevima derme dovode do proizvodnje potpuno novih kolagenih vlakana sa fantastičnim rezultatima u skidanju ožiljaka uz istovremeno zatezanje tretirane kože.

Subcizija kože

Hirurška metoda uklanjanja  ožiljaka kojom se kidaju vezivna vlakna ožiljka ispod kože. Spolja je vidljiva samo tačka modrica.

Prevencija ožiljaka od bubuljica i akni

Postoji nekoliko načina pomoću kojih možemo da sprečimo nastanak ožiljaka. Prvi od njih je ne dirati lice kad god se pojavi nova bubuljica. Jednostavno ostavite da prođe samo od sebe. Diranjem možete samo pogoršati stvari i dovesti bubuljicu u nastanku do infekcije.

Redovno koristite pilinga za lice i pravilnim čišćenjem lica skidate mrtve ćelije sa površine kože, dajete joj sjaj i ona ponovo diše. Ožiljci od bubuljica u većini slučajeva se nalaze u površinskim slojevima kože. Redovnom upotrebom pilinga skidate taj sloj a samim tim ublažavate vidljive ožiljke. Preporuka je koristiti ga redovno odnosno jednom nedeljno. Ne treba da bude agresivan već nežan, blag i namenjen za osetljivu kožu lica.

Svi kozmetički proizvodi koje koristite treba da su namenjeni osetljivoj koži. Nikako da sadrže hemijska sredstva, alkohol i sve ostale isušivače kože. Suva i iritirana koža je sklona bubuljicama.

Ožiljci od bubuljica i akni  nastaju kao posledica upale koja je nastala začepljenjem pore ispod koje se nalazi lojna žlijezda i koren dlake. Kao posledica začepljenja pore nastaje miteser ili komedon, koji je zapravo zarobljeni loj u kanalu jer ne može izaći na površinu kože. Miteser raste te dolazi do pucanja kanala u kojem se nalazi, a zatim prodire u okolnu kožu čime nastaje upala. Nekad je upala tako jaka da nastaje defekt kože kojeg organizam ne može popraviti pa nastaje ožiljak ili crvenilo kože na mestu upale.

Izbegavajte umivanje toplom vodom jer i ona isušuje kožu. Koristite blage sapune i gelove za umivanje.

Uravnotežena ishrana i određena količina vode koju trebate popiti svaki dan je još jedna od prevencija za nastanak ožiljaka od bubuljica. Povećajte unos vitamina A, C i E i na prirodan način hidrirajte kožu. Dve litre vode dnevno smatra se optimalnim za svačiji organizam. Voda izbacuje nagomilane toksine i čisti organizam. Izbegavajte jaku i tešku kaloričnu hranu jer je ona jedan od preduslova da dobijete bubuljice. Isto tako izbacite sve slatkiše.

Pored svih postojećih tretmana, mesta za brigu i paniku nema. Ako se i potkrade poneki ožiljak od bubuljica ili akni, uvek možete probate neki od navedenih načina i rešiti problem.

Preporuka
  • Ocena:
Sending
User Review
4.75 (4 votes)

Glavni urednik TT Group

Glavni urednik, administrator i putopisac turističkog portala TT Group.

Uključi se kroz komentar

Kliknite ovde da bi ste komentarisali

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Jer putovanja su sreća

Povežimo se:

Prijavite se na našu mejling listu


Podelite sa prijateljima: