Saveti

Kako odabrati pravi šampon

Šampon
Fotografija je preuzeta sa unsplash.com

Još od starih vremena, kosa koja je zdrava i lepa bila je smatrana simbolom ženstvenosti kod devojaka. I dalje je “na ceni” upravo ovakva kosa, s tim što se vreme promenilo i više nije dovoljno samo redovno je prati da bi bila bujna i sjajna – veliku ulogu u njenom izgledu zapravo ima odgovarajući šampon. Bilo da ste na putovanju ili kod svoje kuće, evo nekoliko saveta kako odabrati pravi šampon.

Zašto je važno izabrati idealni šampon

Iako se stalno priča o pakovanjima, maskama i ostalim preparatima za dodatnu negu kose, uopšte se ne govori toliko o šamponima: zapostavljeni su, i to nepravedno. Zašto? Pa, samo je dovoljno da upotrebimo logiku: od svih preparata koje nanosimo na kosu, šampon je ono što najčešće koristimo, zar ne? Zato je vrlo važno izabrati pravi za naš tip kose.

Neretko su upravo šamponi puni agresivnih hemijskih supstanci koji štete temenu naše glave, kao i krajevima kose. Proizvođači kozmetičkih sredstava umeju da štetne sastojke provuku, na primer, ne upotrebljavajući pun naziv, već koristeći skraćenice ili složenice.

Neki od najštetnijih sastojaka jesu ovi: formaldehid, parabeni, naftni derivati, propylene glycol, sulfati.

Sulfati se najčešće nalaze u šamponima, kupkama, pastama za zube, kremama za lice, losionima. Potražite na deklaraciji: coco-glukozid, natrijum coco-glukozid tartarat, Sodium lauryl sulphate i Sodium laureth sulphate.

Zbog velike štetnosti sulfata, preporučujemo vam da saznate i detaljnije se informišete šta su to i kako deluju šamponi bez sulfata.

Oni su blaži od običnih šampona, a vrlo delotvorni i lekoviti za vašu kosu.

A znajte i to da neodgovarajući šampon može dodatno izazvati oštećenja folukula dlake.

Šta su sulfati i kako deluju

Sulfati su soli sulfatne kiseline. Veoma su jeftini i iz tog razloga se obilato koriste u proizvodnji i industriji. Oni se uglavnom koriste u svim čistačima – kozmetičkim proizvodima i deterdžentima za pranje sudova, podova, kupatila.

Zbog svoje agresivnosti, oni su često faktor isušene kose, lišavaju teme i dlaku prirodnih ulja. Takođe proizvode i iritaciju kože, a ako na primer dođu u kontakt sa očima, prouzrokuju peckanje i iritaciju.

Šamponi koji u sebi imaju sulfate mogu zbog svoje mogućnosti odmašćivanja da uklone sa kose i previše prirodnih ulja, što onda dovodi do lomljenja i pucanja dlake, isušivanja i opadanja kose. Ovakve šampone ne treba da koriste deca, osobe koje imaju prirodno suvu kožu i kosu, zatim osobe koje prirodno imaju kovrdžavu kosu, jer se ona tada lakše mrsi i kruti, a takođe ove šampone ne valja koristiti nakon tretmana farbanja, ispravljanja kose i keratinskog tretmana.

Šampone bez sulfata trebaju pre svega koristiti ljudi kojima se koža glave i skalp često nakon pranja zacrvene i upale, kada koriste obične šampone. Preporučuju se i onima koji svakog dana peru kosu. Ali oni su dobri i korisni za sve osobe, uključujući i one koji nemaju problema sa temenom glave i kosom.  

Svakako je bolje sprečiti nego lečiti, a šamponi koji u sebi ne sadrže sulfate su manje agresivni, nazivaju se blagim šamponima. Oni sadrže prirodne, neagresivne čistače – takvi su, na primer, šamponi za bebe. Ako vam ovakav šampon uđe u oči, neće se dogoditi ništa, nećete imati nikakvu reakciju i iritaciju.

Šamponi bez sulfata su dobri i u očuvanju postojanosti boje, jer ne sadrže hemijske sastojke zbog kojih kosa bledi.

Njihova osobenost je da prave manje pene pri šamponiranju, pa ćete možda morati da dva puta utrljavate šampon. Ali to ne znači da lošije peru (jer su u stvari sulfati zaslužni za pravljenje pene), jednostavno ćete koristiti malo više šampona nego obično.

Cena je, moramo napomenuti, viša nego običnih šampona, pogotovo ako su organskog porekla. Ali se ipak isplati kupiti ih, jer na taj način pravilno negujete vašu kosu i održavate je zdravom, što je priznaćete, najvažnije.

Kada kupujete šampon bez sulfata, obavezno pročitajte da li u sastojcima piše da ih nema, odnosno da li imaju oznaku sodium lauryl sulfate (SLS) free.

Ovakav šampon nikako ne sme da sadrži agresivne deterdžente: Sodium Lauryl Sulphate (SLS), Sodium Laureth Sulphate (SLES) i Ammonia Laureth Sulphate (ALS).

Takođe, uvek postoji i opcija da sami napravite prirodni šampon kod kuće i zato ćemo vam mi predložiti nekoliko recepta.

Recepti za pravljenje prirodnih šampona i maski za kosu

Neke dame nemaju previše poverenja u kozmetičku industriju i radije se okreću prirodi i pravljenju maski i šampona. Mi vam predstavljamo recepte nekih od najpopularnijih šampona i maski spravljenih od potpuno prirodnih sastojaka.

-Šampon sa želatinom: ona sadrži kolagen proteina vezivnog tkiva. Promešajte 1 žumance i 1 kašiku jestivog želatina. Mešajte polako, da se ne bi stvorile grudvice i nanesite na vlažnu kosu. Ostavite 5-10 minuta i očešljajte kosu pod tušem sa toplom vodom. Ovaj sastav sadrži dosta proteina, od kojih je kosa lepša i bujnija.

-Šampon sa sodom bikarbonom: za kosu srednje dužine, dovoljna je 1 kašika sode bikarbone, Rastvorite je u vrućoj vodi, pa dodajte hladnu. Ukupna potrebna količina je 1 čaša od 200ml. Nanesite ovaj rastvor na vlažnu kosu i nežno masirajte po celoj dužini, zatim isperite. Nakon ovoga, još jednom isperite kosu ovim rastvorom: na 2l vode dodajte kašiku sirćeta ili soka od limuna.

-Maska sa senfom (posebno pogodna za masnu kosu): 1-2 kašike senfa u prahu rastvorite u 1l tople vode. Nanesite na kosu i izmasirajte. Posle par minuta isperite sa većom količinom vode.

-Šampon od koprive: potrebne su vam 2 kašike sušene kamilice, 2 kašike sušene koprive, 2 jaja, 2dl vode, 6 kašičica jabukovog sirćeta, 6 kapi ulja bundeve. Sve to umešajte. Blagim utrljavanjem nanesite na teme i ostavite da odstoji 10 minuta. Zatim operite kosu.

Osnovni saveti za lepu i negovanu kosu

Da bi vaša kosa bila lepa i zdrava, potrebno je koristiti odgovarajuće proizvode, ali i naučiti kako ih upotrebljavati na pravi način, kao i kako pravilno negovati svoju kosu. Evo nekoliko saveta koje vam dajemo i na koje vas podsećamo na samom kraju našeg teksta.

  • Neka vam kosa uvek bude čista. Perite je 2-3 puta nedeljno. Kad smo već kod toga, da li znate kako se pravilno pere kosa?

Treba je pre pranja raščešljati. Dobro je pokvasite, šampon nanesite na koren kose, ne na krajeve. On do krajeva dolazi dok ga utrljavate u teme. Kosu ne grebite, već blago masirajte. Kada stavljate regenerator, stavljajte ga samo na krajeve.

  • Pravilna ishrana je takođe važna i značajna za jaču kosu: konzumirajte hranu koja u sebi ima proteine i esencijalne masne kiseline.
  • Zaštitite svoju kosu od sunca u letnjem periodu: ako je kosa dugo izložena suncu, postaje suva i beživotna. Zaštitite je preparatima koji sadrže UV zaštitu ili nosite šešir ili kačket.
  • Prilikom pranja, koristite i šampon i balzam: zato što šampon otvara dlaku i čisti je, a regenerator je zatvara i čini glatkom. Birajte blage, neagresivne šampone, takođe ih izaberite prema korenu kosu i debljini dlake, a balzam prema krajevima i stepenu oštećenja.
  • Redovno skraćujte krajeve.
  • Trudite se da što manje peglate, fenirate i uvijate kosu figarom.
TT Group ocena
  • Preporuka:
5

Siže:

Kosa je prepoznatljiv detalj svake žene, s tim što se vreme promenilo i više nije dovoljno samo redovno je prati da bi bila bujna i sjajna – veliku ulogu u njenom izgledu zapravo ima odgovarajući šampon. Bilo da ste na putovanju ili kod svoje kuće, evo nekoliko saveta kako odabrati pravi šampon.

Sending
User Review
4 (4 votes)

Glavni urednik TT Group

Glavni urednik, administrator i putopisac turističkog portala TT Group.

Uključi se kroz komentar

Kliknite ovde da bi ste komentarisali

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Jer putovanja su sreća

Povežimo se:

Prijavite se na našu mejling listu


Podelite sa prijateljima: