Smeštena u srcu jugoistočne Srbije, tačno na sredini puta između Niša i Prokuplja nalazi se opština Merošina.
Iako nije previše turistički eksponirana, Merošina poseduje određene turističke potencijale i ima šta da ponudi svojim gostima. U nastavku teksta pružićemo vam detaljne informacije o ovoj opštini na jugoistoku Srbije. Saznajte šta možete obići i videti u Merošini i kako možete stići do obližnjih većih gradova u okolini.
Opšti podaci o opštini Merošina
Ova relativno mala opština, ukupne površine od svega 193 km2 prostire se u zapadnom delu Niške kotline i pripada Nišavskom okrugu. Sa severne i severozapadne strane, okružuju je masivi Malog Jastrepca, dok joj je istočna granica delimično omeđena rekom Južnom Moravom i graniči se sa niškom opštinom Palilula. Predstavlja jedinstvenu kombinaciju planinskog ambijenta i plodnih ravničarskih područja. Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u opštini Merošina živi nešto manje od 12.000 stanovnika.
Reljef Merošine je specifičan i raznolik, sa dominantno brežuljkastim, brdovitim i nisko-planinskim terenima. Obradivo zemljište čini čak 77% ukupne površine opštine. Uprkos tome što se teritorijalno svrstava među male opštine, Merošina se ističe bogatstvom prirodnih resursa i povoljnim uslovima za poljoprivrednu proizvodnju, što je u velikoj meri uticalo na istorijski razvoj ovog kraja.
U Merošini se nalazi jedna osnovna škola, koja ima i četiri isturena osmogodišnja odeljenja, dok su četvorogodišnje škole prisutne u gotovo svakom većem naseljenom mestu u opštini.
Saobraćajna infrastruktura opštine Merošina
Kroz središnji deo teritorije Merošine prolazi magistralni put Niš–Prokuplje, uz koji će se u narednim godinama graditi i autoput do Merdara. On predstavlja važnu saobraćajnu arteriju, i ključnu vezu koja integriše južnu i istočnu Srbiju sa Kosovom i Metohijom.
Svih 27 seoskih naselja unutar opštine integrisano je u funkcionalnu putnu mrežu. Do gotovo svih sela, čak i onih najudaljenijih saobraća redovan autobuski prevoz, ali je u zadnje vreme primetan i sve veći broj taksi službi.
Gradska autobuska stanica od pre par godina ne postoji ali se u samom centru Merošine nalaze dva stajališta za autobuse, jedno naspram drugog za različite pravce ka Nišu i prema Prokuplju. Odmah do autobuskog stajališta za putnike koji idu u pravcu Niša i neposredno ispred Osnovne škole Jastrebački partizani je napravljeno i uređeno stajalište za taksi vozila.
Sam centar opštine, smešten na putu Niš – Prokuplje nalazi se na jednakoj udaljenosti od Niša i od Prokuplja, koja iznosi 17 kilometara.
Taksi usluge u Merošini
Sve veća potreba za fleksibilnim i uvek dostupnim prevozom na području opštine Merošina dovela je do širenja ponude taksi usluga, među kojima se izdvaja Halo Taxi Merošina. Ova taksi služba nudi brze i sigurne vožnje kako unutar same opštine, tako i ka obližnjim gradovima poput Niša i Prokuplja. Zahvaljujući dobroj organizaciji i vrhunskoj usluzi, stanovnici i posetioci Merošine mogu lako stići do željene lokacije, bez obzira na to da li im je potreban prevoz u kasnim večernjim satima ili za svakodnevne obaveze.
Halo Taxi Merošina prilagođava se različitim potrebama korisnika i nudi prevoz na kratkim lokalnim relacijama, međugradskim rutama, a usklopu njihovih usluga su i aerodromski transferi do aerodroma u Nišu, Beogradu, Skoplju, Sofiji i drugim vazdušnim lukama u regionu. Rezervacija vozila je jednostavna i brza, bilo putem telefona ili instagram profila. Uz stalno prisustvo u centru Merošine, ova taksi služba nudi svoje usluge 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji.
Prirodne atrakcije i turizam merošinskog kraja
Prirodne lepote Merošine su jedna od njenih najvećih atrakcija. Opština se odlikuje bujnim zelenilom i slikovitim pejzažima. Posebno mesto na turističkoj mapi Merošine kada je u pitanju relaksacija zauzimaju dva jezera koja se nalaze unutar granica opštine Oblačinsko i Krajkovačko. Ova jezera su prave oaze za relaksaciju, ribolov i kupanje tokom leta. Nezaobilazna su destinacija za sve meštane ali i goste koji posećuju Merošinu.
Oblačinsko jezero, prirodna akumulacija i vikend naselje
Jezero je nazvano po istoimenom selu Oblačini, na čijoj teritoriji je smešteno. Nalazi se na 175 metara nadmorske visine i prostire se na površini od oko 23 hektara. Okruglog je oblika, sa prečnikom od oko 1 km, sa maksimalnom dubinom koja dostiže 4,7 metara.
Tokom godina, turistički potencijal Oblačinskog jezera kontinuirano je unapređivan, a 2021. godine otvoren je luksuzni Garni hotel „Oblačinsko jezero“ sa četiri zvezdice koji pripada resortu Stara planina. Duž zapadne obale jezera izgrađeno je i veće vikend naselje izgrađeno još sredinom šezdesetih godina prošlog veka, kada je jezero bilo najposećenije dnevno odmaralište Nišlija i Prokupčana.
Krajkovačko jezero, omiljeno kupalište lokalaca
Izgradnjom brane na Krajkovačkoj reci, levoj pritoci Južne Morave, nastala je veštačka akumulacija Krajkovačko jezero. Jezero je smešteno na padinama Malog Jastrepca na nadmorskoj visini od 450 metara. Nalazi se 2,5 km severozapadno od sela Krajkovac, najbližeg naseljenog mesta. Meštani često nazivaju ovo jezero „Brana“.
Dužina jezera je oko 1600 metara, širina oko 600 metara, a maksimalna dubina oko 40 metara. Jezero vodom hrane dve pritoke, Krajkovačka reka i Krivajski potok. Zbog toga što niti jedna od ovih voda ne prolazi kroz naseljeno područje, jezero je izuzetno čisto. Uz gustu šumu koja ga okružuje predstavlja sjajno mesto za odmor ali i za pravljenje lepih fotografija.
Iako na obali Krajkovačkog jezera ne postoji uređena plaža, lokalno stanovništvo ga koristi kao omiljeno mesto za kupanje i rekreaciju. U letnjim mesecima prosečna temperatura vode dostiže oko 20 stepeni, što garantuje prijatno osveženje za sve one koji traže beg od vrućina.
Mali Jastrebac, prirodna severna granica opštine Merošina
Ova planina se nalazi na severnim i severozapadnim granicama opštine Merošina. Većina vrhova Malog Jastrepca dostiže nadmorsku visinu od oko 850 metara, a najviši vrh je Kupinjak (946 m). Geološka struktura masiva sastoji se od strmih padina i ravnijih delova, pri čemu su šumska područja dominantna. Mali Jastrebac je od Velikog Jastrepca odvojen prevojem Grebac dugim 42 km, preko kojeg vodi do čuvene Ribarske Banje.
Osim značajnog uticaja na hidrologiju okolnih područja, Mali Jastrebac je poznat i po razvijenom lovnom potencijalu. Tradicionalno, lovi se divljač poput jelena i divljih svinja. Treba istaći da su u lovnoj sezoni ravničarski delovi opštine Merošina prepuni pre svega italijanskih lovaca koji ove krajeve vide kao idealne za uživanje u lovu i treniranju pasa ptičara. Ove aktivnosti doprinose održivom korišćenju prirodnih resursa, očuvanju ravnoteže u lokalnom ekosistemu, ali i značajno pomažu turizmu opštine Merošina.
Istorijske znamenitosti opštine Merošina koje možete posetiti
Od srednjovekovne epohe, preko perioda osmanske vlasti do modernog doba, svaki period ostavio je svoj trag u arhitekturi, običajima i kulturi ove opštine na jugoistoku Srbije. Danas, lokalna zajednica sa ponosom čuva i promoviše svoje istorijsko nasleđe, što je značajan dodatak turističkoj ponudi. Kulina i Tatkova zemunica su samo neka od istorijskih mesta koja su oblikovala merošinski kraj.
Arheološko nalazište Kulina, vizantijsko nasleđe Merošine
Smešteno oko 300 metara zapadno od sela Gradište, arheološko nalazište Kulina, predstavlja vizantijsko utvrđenje iz VI veka, koje se povezuje sa carem Justinijanom I. Utvrđenje pravougaonog oblika, dimenzija 139×120 metara, obuhvatalo je površinu od 1,6 hektara. Unutar njega, na severnom delu, otkrivena je monumentalna cisterna dimenzija 50×30 m i visine preko 4,5 m, dok su na južnom delu pronađeni ostaci trobrodne bazilike veličine 16×20 metara.
Među značajnim pokretnim artefaktima ovog nalazišta ističe se bronzani portret za koji se pretpostavlja da prikazuje caricu Teodoru, suprugu Justinijana I, koji je pronađen 1958. godine tokom obrade jedne njive. Ova bronzana glava deo je veće skulpture i danas se čuva u Narodnom muzeju u Nišu. Lokalitet Kulina proglašen je spomenikom kulture od velikog značaja 1983. godine.
Tatkova zemunica, simbol borbe ljudi iz merošinskog kraja u Drugom svetskom ratu
Početkom avgusta 1942. godine, pokrenutа је velikа ofanzivа sа ciljem uništenja partizanskih jedinica na Malom Jastrepcu. Uprkos nadmoćnosti neprijatelja, partizani su pružili snažan otpor. Međutim, 13. avgusta 1942. godine, usled izdaje, kako se veruje, otkrivena je zemunica na Bačevištu (Mali Jastrebac) u kojoj su se skrivali ranjeni i bolesni borci.
Da ne bi pali u ruke neprijatelju, pet partizana je izvršilo samoubistvo unutar zemunice a među njima i Nikodije Stojanović–Tatko, po profesiji učitelj, koji je posthumno proglašen narodnim herojem. Jedan broj partizana je poginuo u borbi na samom izlazu iz zemunice, dok se nekolicina njih predala i kasnije bila streljana na Bubnju.
U znak sećanja na ovaj događaj, na mestu pogibije podignut je spomenik poznat kao „Tatkova zemunica„. Svake godine, 13. avgusta, održavaju se komemoracije u čast palih boraca.
Lokalna privreda u Merošini
Plodna zemlja i povoljni klimatski uslovi omogućavaju razvoj poljoprivrede, uzgajanje voća, povrća i vinove loze, što rezultira proizvodnjom visokokvalitetnih domaćih proizvoda. Zato ne čudi statistički podatak sa početka teksta da je čak 77% zemljišta opštine Merošina obradivo i da se najveći broj stanovnika bavi poljoprivredom.
Najpoznatiji proizvod je svakako Oblačinska višnja, autohtona sorta nazvana po selu Oblačina. Ukusan plod spada u red najkvalitetnijih što se tiče ove voćke. Zahvaljujući povoljnim klimatskim uslovima i plodnom zemljištu ovog kraja, Oblačinska višnja je postala prepoznatljiv brend regiona, doprinoseći razvoju lokalne poljoprivrede i ekonomije.
Ugostiteljski objekti u Merošini
Opština Merošina nudi raznovrsne ugostiteljske objekte koji zadovoljavaju različite ukuse i potrebe posetilaca. Za one kojima je potreban smeštaj, objekat Markov konak pruža udobne sobe, dok Garni hotel Oblačinsko jezero spada u red vrhunskih ugostiteljskih objekata sa sedam komfornih, stilski uređenih smeštajnih jedinica. Ima bar, restoran i izlazi na samo jezero.
Ljubitelji dobre hrane mogu uživati u bogatoj ponudi lokalnih restorana. Sky Horizont i Pizza bar RIO 018 poznati su po prijatnoj atmosferi i raznovrsnom jelovniku. Za ljubitelje tradicionalne kuhinje, kafane Venezia i Mali odmor nude autentična jela u domaćinskom ambijentu. Tu je i riblji restoran Bistro 021, specijalizovan za sveže riblje specijalitete, dok Etno kuća Stara Vurnja pruža jedinstven doživljaj tradicionalne srpske kuhinje u etno okruženju.
Tradicionalne manifestacije u Merošini
Najveća i najpoznatija manifestacija u Merošini je „Dani višnje“. Održava se poslednjeg vikenda u maju na Oblačinskom jezeru sa ciljem promovisanja simbola ovog kraja – Oblačinske višnje, njenog geografskog porekla, kao i turističkih potencijala opštine. Organizatori manifestacije su Narodna biblioteka Merošina i Turistička organizacija opštine Merošina.
Tokom dvodnevnog programa, posetioci mogu uživati u smotri folklora, sportskim takmičenjima, kulinarskim nadmetanjima u pripremi specijaliteta od višanja, kao i u koncertima poznatih muzičara.
Od ostalih manifestacija izdvajaju se “Dečiji pozorišni festival”, “Smotra folklora i običaja” i “Dobričko kulturno leto”.
Merošina je malo mesto i mala opština, ali svojim sadržajima, prirodnim okruženjem i autentičnom kulturom pruža sadržaje koji će zaintereosavati svakog gosta. Pozivamo vas da posetite Merošinu i otkrijete sve njene lepote i potencijale. Dobro došli!
Članak je napisan u partnerstvu sa https://taximerosina.rs/
Uključi se kroz komentar