Ostrvo je Korčula je srednjedalmatinsko ostrvo, dugo 47km, široko u proseku od 5-8 km i površine 270 km2. Na ostrvu živi oko 16.000 stanovnika pa je Korčula po broju stanovnika drugo ostrvo u Hrvatskoj, posle Krka.
Ovo je šesto po veličini ostrvo hrvatskog primorja i od poluostrva Pelješac ga deli Pelješki kanal, kojim dominira zbog čega je oduvek bilo od izuzetnog pomorskog značaja.
Korčulu okružuje nekoliko ostrvaca, od kojih je najveće Badija, površine oko 1 km2. Ostrvo je leti povezano trajektom sa Orebićem na poluostrvu Pelješac, a trajketom se sa njega može otići i do Dubrovnika, Splita i Rijeke ali i do Italije.
Ostrvo je razuđeno i ima dosta uvala i zaliva. Severna obala ostrva je pristupačna i ima nekoliko prirodnih luka: Korčula, Banja, Račišće, Vrbovica, Babina, Prigradica.
Za razliku od nje, južna obala je razuđenija i strmija sa stenama koje ponegde idu u vis i do 30m. Na južnoj strani takođe ima dosta uvala i sidrišta kao što su Zavalatica, Rasohatica, Orlanduša, Pavja luka, Pupnatska luka, Prižba, Grščica, Brna. Najveća i najzaštićenija uvala je Vela Luka na zapadu ostrva, koja predstavlja odlično sidrište i zaklon manjim i većim brodovima.
Najveća mjesta na ostrvu su glavni grad Korčula, u kome živi oko 6.000 stanovnika, Blato u unutrašnjosti i Vela Luka na zapadu ostrva. Grad Korčula je opasan je zidinama iz 13. veka, koje su Mlečani dodatno utvrdili kulama stotinak godina kasnije. U gradu se nalazi i kuća za koju se veruje da je u njoj 1254. godine rođen Marko Polo. Ovaj podatak nije potvrđen, ali mnogi veruju da je to tačno jer ta ulica i deo grada gde se kuća nalazi odgovaraju opisu prostora koji je nekada pripadao porodici Polo.
Ostrvo je bilo naseljeno još u praistoriji, a tragove svojih civilizacija i kultura na njemu su ostavili i Grci, Rimljani, Sloveni, Mlečani, Austrijanci, Francuzi, Englezi. Turistički se ostrvo počelo da razvija krajem 19. veka, a nakon Drugogo svetskog rata počinje i izgradnja hotela, kampova i raznovrsnih turističkih sadržaja.
Za ostrvo Korčula najznačajniji je zdravstveni turizam jer ostrvo obiluje lekovitim blatom, pa u kombinaciji sa čistim vazduhom, prijatnom klimom i čistom morskom vodom zaista predstavlja pravu blagodet za odmor i oporavak. Klima je blaga mediteranska, sa prosečnim temperaturama vazduha od 10 do 27 stepeni i temperaturama mora leti od 21 do 24 stepena.
Mnogobrojne plaže, prelepe uvale i zalivi, miris maslina iz stogodišnjih maslinjaka i ukus vina od domaćeg grožđa, “planinarenje” po brdima Klupca i Kom, specijaliteti od sveže ribe i morskih plodova, prelepi moderni hoteli, apartmani, vile i letnjikovci uz nezaobilazno gostoprimstvo stanovništva svake godine privlače hiljade turista iz čitavog sveta pa je ostrvo Korčula pravi spoj izuzetne prirodne lepote, viševekovne kulturne i istorijske tradicije i savremenog turizma.
Pogledajte jedan izuzetno kreativan klip kojim postajemo možda jedini turistički video blog o putovanjima u regionu.
Po nama, ovaj poteg srednje Dalmacije ima najbistrije more. Neverovatni pejzaži dalmatinskog krša prelepo se uklapaju u destinaciju koja budi nostalgična sećanja na jednu državu koje više nema.
Korčula je predivan otok, malo izoliran, osim grada Korčule ali zato je izvrsna destinacija za miran obiteljski odmor. Izvrsnu tražilica apartmana možete pronaći tu.