Saveti

Saveti za montiranje televizora u hotelima

Vlasnici i menadžeri hotela neprestano pokušavaju da pronađu načine da svojim gostima povećaju udobnost boravka i tako ih privuku. Ukoliko se bavite hotelijerstvom, verovatno ste upoznati sa pravilnicima i zakonima šta jedan smeštajni objekat tog tipa mora da ima da bi dobio određen broj zvezdica. 

Danas, svaki hotel u Nišu, Beogradu ili bilo gde u Evropi, čak i onaj slabije rangiran, mora u smeštajnoj jedinici imati kupatilo sa tuš kabinom ili kadom, stočić sa stolicom, televizor i posluživati doručak. 

Televizor u hotelskoj sobi predstavlja centralni element zabave i informisanja gostiju. Pravilno pozicioniranje i kvalitetan izbor modela značajno utiču na komfor i zadovoljstvo gostiju tokom boravka. Ako opremate hotel ili drugi smeštajni objekat, pročitajte ovaj tekst do kraja. Dajemo vam nekoliko saveta koji će vam pomoći da televizor postavite bezbedno i uz maksimalan komfor za vaše goste.

Odabir idealnog televizora za hotelske sobe

Pre nego što krenete sa montažom, važno je da odaberete odgovarajući model televizora. U hotelskim sobama, najčešće se koriste TV uređaji dijagonale ekrena između 32 i 55 inča. Izbor zavisi od veličine sobe i udaljenosti kreveta od zida na kom će televizor biti postavljen.

Ako opremate luksuznije sobe, razmislite o pametnim televizorima koji nude gostima pristup aplikacijama poput Netflix-a ili YouTube-a. Za manji budžet, klasični LED modeli sa HDMI i USB priključcima su sasvim dovoljni.

Obratite pažnju na karakteristike kao što su Full HD ili 4K rezolucija za čistiju sliku, mogućnost zaključavanja menija i podešavanja (tzv. hotel mode) ili tanak dizajn za lakšu montažu. Bilo bi dobro da bi sve sobe iz iste kategorije opremite istim modelima. Na primer, u sobama do 30 kvadrata ide TV od 32 inča, a u apartmanima većim od 50 kvadrata televizor od 55 inča.

Pravilan odabir nosača i montaža televizora na zid

Najčešći izbor za postavljanje TV-a u hotelskim sobama je montaža na zid. Razloga je više, a najznačajniji su ušteda prostora, urednost i smanjeni rizik od oštećenja. U svrhu pravilnog i sigurnog monitranja na zid bitno je koristiti kvalitetne nosače za TV.

Za televizore manje dijagonale u sobama hotela koji nisu iz lux kategorije dovoljan je fiksni nosač. Cenovno je povoljniji a završiće vam posao. Sa druge strane, ako je u pitanju hotel sa četiri i pet zvezdica, posebno u lux sobama i apartmanima, preporučujemo modele nosača sa mogućnošću nagiba i rotacije. Oni omogućavaju da se ugao gledanja podesi u zavisnosti od rasporeda nameštaja u sobi i mesta odakle vaš gost gleda TV. Idealno rešenje za sve vrste soba možete pronaći na sajtu Art Support TV nosači, gde su dostupni različiti modeli, prilagođeni i za profesionalnu hotelsku upotrebu.

Pre ugradnje ne zaboravite da proverite nosivost zidova. Gipsane pregrade zahtevaju specijalne tiplove ili dodatno ojačanje. Montažu je najbolje poveriti iskusnim tehničarima kako biste izbegli greške koje kasnije mogu biti skupe.

Organizacija i sakrivanje kablova

Vidljivi kablovi od TV-a nisu samo estetski problem, oni ostavljaju utisak nemara i neprofesionalnosti i sigurno je da ih u hotelima sa pet zvezdica nećete videti. Zato je neophodno unapred planirati kako će napajanje i signalni kablovi biti sprovedeni.

Postoji nekoliko praktičnih rešenja, uključujući ugradne kablovske kanalice koje se kriju iza televizora, zatim dekorativne lajsne koje prate boju zida ili sprovođenje kabla za TV signal direktno iz zida iza nosača. Ova poslednja opcija je najbolja, ali je morate planirati pri izgradnji ili renoviranju hotelske jedinice. 

Ukoliko se koristi dodatna oprema, kao što su digitalni risiveri, media player-i ili sistem ozvučenja, preporučuje se skrivena montaža u ormarićima ispod televizora, uz daljinsku kontrolu putem IR ekstendera. Pored estetske prednosti, skriveni kablovi doprinose i bezbednosti, naročito u porodičnim sobama gde borave deca.

Optimalna visina i ugao gledanja

Postavljanje televizora na pravu visinu je ključno za udobno gledanje. U pojedinim hotelima često se greši montiranjem televizora suviše visoko. Pravilo je jednostavno, i kaže da centar ekrana treba da bude u visini očiju kada gost sedi ili leži u krevetu. Baš kao što biste postavili TV u vašem domu.

U prosečnoj hotelskoj sobi to znači, 100–120 cm od poda do centra televizora kada je postavljen ispred kreveta, odnosno 130–150 cm kada je montiran na bočnom zidu ili u apartmanima sa većim distancama između gledaoca i samog TV-a.

Ako nije moguće postaviti ekran tačno u visini očiju, preporučuje se držač za tv sa mogućnošću nagiba. Time se izbegava zamaranje vrata i očiju tokom gledanja. Ugao gledanja treba da obuhvati što širi prostor sobe. 

Integracija televizora sa hotelskim sistemima

Izuzimajući hostele i garni hotele, savremeni ugostiteljski objekti hotelskog i rizort tipa sve češće koriste centralizovane sisteme za kontrolu televizora i drugih uređaja. Ovi sistemi omogućavaju automatsko uključivanje i podešavanje TV-a pri prijavi gosta, ograničavanje dostupnih kanala ili aplikacija, prikaz dobrodošlice sa logom hotela i daljinsko resetovanje uređaja.

Za ovakvu integraciju potreban je softver koji podržava „hotel mode“, kao i tv uređaji koji su kompatibilni sa sistemom koji koristite. Najpoznatiji proizvođači, poput LG-a, Samsunga i Philipsa imaju posebne linije uređaja namenjenih isključivo za ugostiteljski sektor.

Postavljanje televizora u holu, na recepciji i u zajedničkim prostorijama hotela

Televizori van soba, u holu, na recepciji, u restoranima ili konferencijskim salama, imaju drugačiju funkciju. Njihova uloga je informativna, promotivna ili dekorativna, pa se i način montaže razlikuje.

U holovima i čekaonicama preporučuje se postavljanje televizora na visinu iznad nivoa glave, najčešće između 180 i 220 cm od poda. Tako se izbegava kontakt sa gostima i štiti oprema od oštećenja. Na ovim lokacijama idealni su fiksni zidni nosači ili plafonski nosači, posebno kada je prostor otvoren i bez zidnih površina.

Na recepciji TV može služiti za prikaz informacija o uslugama hotela, vremense prognoze ili reklamnih video zapisa. U tom slučaju, važno je da ekran bude dobro vidljiv iz različitih uglova i da ne ometa komunikaciju sa osobljem.

U restoranima i barovima prednost imaju veći ekrani sa funkcijom prigušenja osvetljenja, kako ne bi ometali ambijent. Preporučuje se povezivanje na sistem sa centralnim upravljanjem i zakazanim prikazom sadržaja.

Bez obzira na prostor, važi isto pravilo: uređaji moraju biti stabilno montirani, kablovi sakriveni, a dizajn uklopljen u enterijer. Uložite u pouzdane nosače i obavezno prilagodite visinu i orijentaciju ekrana svrsi prostora.

Da zaključimo, dobro postavljen televizor nije samo izvor zabave za goste hotela, on je deo brenda i atmosfere koju gradite. Pažljivim izborom uređaja, pravilnom montažom i estetskim rešenjima za kablove, ostavljate snažan utisak profesionalizma. Ne zaboravite da se tehnologija stalno menja, pa je važno ići u korak sa vremenom i redovno ažurirati opremu. 

Glavni urednik TT Group

Glavni urednik, administrator i putopisac turističkog portala TT Group.

Uključi se kroz komentar

Kliknite ovde da bi ste komentarisali

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Jer putovanja su sreća

Povežimo se:

Prijavite se na našu mejling listu


Podelite sa prijateljima: