4. WHITE BALANCE - ili podešavanje beline. Podešavanjem belina mi definišemo način na koji procesor treba da interpretira boje. Na primer, nije isto fotografisati isti objekat na crvenoj lapmi, neonskoj svetiljci, jakom suncu ili u studiju. Automatsko podešavanje WHITE BALANCE je poprilično pouzdano, ali ipak u nekim situacijama ukoliko želite da ostavite umetnički dojam trebate dobro upoznati ili poznavati ovu opciju. U zavisnosti od situacija najčešće se primenjuju:

Rezultat automatskog podešavanja belina kod Nikona
a. AUTO, automatsko podešavanje
b. Schooting outdoors in good weather, za fotografije napolju pri dobrim vremenskim uslovima
c. Schooting in shade, za scene gde dolaze do izražaja jake senke
d. Schooting under Daylight fluorescent lamps
e. Schooting under Warm White fluorescent lamps
f. Schooting under Cool White fluorescent lamps
g. Schooting in incandescent light, za scene pod užerenim vlaknom

Rezultat pri hladnije podešenom white balance'u

Rezultat pri toplije podešenom white balance'u
5. SHARPNESS - neki aparati imaju opciju podešavanja izoštravanja prilikom zapisa fajla u jpg. Najbolje je da vaš aparat ne poseduje ovu opciju, ili da je isključite, jer njegovo veličanstvo Photoshop poseduje vrlo sofisticiran i popularan filter za izoštravanje pod nazivom Unsharp Mask.
6. I na kraju nešto da kažemo o načinima FOKUSIRANJA. Obično na boljim aparatima postoje tri vrste fokusiranja objektiva: Continous AF, Single AF i Manuel Focus.
Continous Auto Focus služi za scene na kojima se objekat kreće.
Single AF režima služi za scene sa statičkim objektima i u ovom režimo rada objektiva postoje tri moda:
a. CENTER - objektiv aparata je fokusiran na centar scene. Ovo je najčešći način fokusiranja aparata. Ovaj mod se koristi u Makro fotografiji.
b. MULTI - Aparat na osnovu kontrasta između objekta i pozadine detektuje objekat i fokusira se na njega. Objekat ne mora da bude u centru scene.
c. AREA - U ovom modu pomoću strelica pocioniramo deo scene koji želimo da bude u fokusu. Ovo je vrlo korisna osobina.
Manuel Focus se koristi pri studijskoj fotografiji. Ovo je vrlo spor način fokusiranja, ali maksimalno fleksibilan za složenije zadatke.
MALA ŠKOLA FOTOGRAFIJE - SADRŽAJ
Uvod – kome je namenjen ovaj e-priručnik?
Prijavite grešku na ovoj strani:
Ukoliko ste uočili da se potkrala neka greška, da su neke informacije možda netačne, promenjene ili više ne važe, molimo Vas da nas obavestite o tome, a mi ćemo se potruditi da eventualne greške što pre ispravimo. Kontakt e-mail na koji nam možete pisati je webmaster@tt-group.net ili prosto pokrenite temu na Foto Forumu.